Anneliğe Alışma Evresi

by Bebek Melekleri

Anneliğe alışma evresi geçirmeniz gayet doğal. Annelik hissini tatmak muhteşem bir duygudur. Kendinize inanın, kötü birer anne ve baba olduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda özellikle bunun bir alışma süreci olduğunu ve üstesinden geleceğinizi düşünmeniz sizi daha fazla motive edecektir. Fakat bunları yaparken birkaç tavsiye almakta fayda var.

Anneliğe alışma evresi nasıl hızlandırılır?

Öncelikle çocuk büyütürken ufak tefek hatalar yapacak ve bunlardan ders alacaksınızdır. Her ne sebeple olursa olsun kendinizi “kötü bir anne veya kötü bir baba” diye hırpalamayın çünkü bu durum göründüğü kadar kolay değil hatta oldukça kadar karmaşık ve herkesin kendisince deneyimlediği çok özel bir durumdur. Annelik veya babalık tek bir günde öğrenilecek bir şey değildir. Bu sebeple bebeğinizle daha fazla zaman geçirmeye ihtiyacınız olabilir. Bebeğiniz halihazırda her zaman yaptığınız şeylere tepki verecek (ufak gülümsemeler, parmağınızı sıkması) ve bu sayede de ebeveyn olma yolunda sizin kendine olan güveninizi artırmış olacaktır. Bu süreçte size çeşitli öğütler veren gerek büyükleriniz gerekse sizden daha önce annelik deneyimi yaşamış kişiler olacaktır. Bu verilen öğütler genellikle birbiriyle zıt ve hatta alakasız olacaktır. Elbette herkesten tavsiye almanızın size yararı dokunacaktır. Fakat bunu yaparken belirli konular üzerinde, yardıma ihtiyacınız olduğu durumlarda sizin talebiniz üzerine verilen cevaplar daha yardımcı olacaktır.

Bebeğinizle birlikte yeni sosyal ortamlara girecek ve oralarda hiç tanımadığınız kişilerle aynı duyguları paylaştığınızı göreceksiniz. Bir parkta yahut bir hastanede sizin gibi yeni anne olmuş birileriyle tanıştığınızda bebekleriniz üzerine muhabbet ederken kendinizle benzer duyguları yaşayan birilerini görmeniz sizi iyi hissettirebilir. Bu sebepledir ki yeni insanlarla tanışmaktan ve onlara yaşadığınız şeyleri aktarmaktan çekinmemekte fayda var. Çünkü bu yapılan konuşmalar bir nevi psikolojik seans niteliğinde olacaktır ve size daha rahatlamış hissiyatı verecektir.

Burada dikkate alınması gereken bir başka konu ise çocuğunuzla birlikte bir yarışın içerisinde olmadığınızdır. Modern zamanlarla birlikte anne ve babalarda oluşan bu yarışmacı tutum ebeveynleri tatminsiz hissettirirken çocukları da bitmek bilmeyen bir yarışın içine sokmaktadır. Başkalarıyla çocuğunuzu, kendinizi, yaşamınızı karşılaştırarak şekillendirmek yerine kendi mutluluğunuzu kendi isteklerinizi önemseyerek hayatınızı kurmanız çocuğunuz ve sizin için daha faydalı olacaktır.

Küçük çocuklara sahip ebeveynlerin taşınma süreci ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler