ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARININ EBEVEYNLERDE ENDİŞE VE SİNİR ETKİLERİ

Çocuklar, zihinsel gelişimlerinde değişiklik hissettikleri her an yeni bir dünyaya geldiğini anlayıp yaşananları kavramaya çalışır. Başa çıkması gereken bir sürü yeni durumla karşılaşır ve uyaranlarla sürekli etkileşim hâlinde olur. Bazen tüm enerjisini ağlamak için kullanır bazen de ebeveynlerin çabaları fayda gösterir, sakinleşir. Anneler, babalar neden sinirlenir gelin bakalım.

ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARININ EBEVEYNLERDE ENDİŞE VE SİNİR ETKİLERİ

Anneler, babalar neden sinirlenir?

Çocuğun yetişkinler tarafından anlaşılamayan ağlama krizleri vardır. Bu krizler ebeveynlerin endişelenmesine sebep olabilir. Ebeveynler yaşananların normal olduğunu ve çocuğun her zamankinden fazla ağlayacağını düşünebilir. Bu dönemde sakinleştirilmesi de zor olabilir. Hâliyle çocuğuyla sorun yaşamayan ebeveynler azınlıkta olan şanslılar diyebiliriz. Onların çocukları diğerlerine nazaran dünyayla uyum içinde yaşar ve sakin olur, fazla ağlamaz, kolay sakinleştirilebilir.

Herkesin bildiği gibi, huysuz ve sinirli bebekle başa çıkmak zordur. Daha yüksek sesle ve daha sık ağlarlar. Etrafa ve etrafındakilere vurabilirler. Yaşadığı duygu geçişlerinin tepkimeleri ebeveynleri endişeye sokabilir.

Bu dönemde çocuk her zamankinden fazla ağladığında ebeveynler sebeplerini araştırır. Bazen annelerin sütlerinin yetersiz kaldığı konusunda endişeye düştüğü de görülebilir. Ya da ebeveynlerin yanlış bir şey yapıp yapmadıkları konusunda endişeye düştüklerine şahitlik edilebilir.

Bazı ebeveynlerin araştırdıkları tüm yolları denedikten sonra yine de yanlış yapma ihtimalinden endişe ederek çocuğu doktora götürebilir. Ebeveynler bu dönemde sakin olmalı, endişe ve umutsuzluğa kapılmamalı ve yaşananlardan dolayı kendini suçlamamalıdır. Çocuk zihnini, bedenini ve dünyayı yeni keşfetmektedir. Bu dönemde ağlaması normaldir ve bu durum geçicidir.

Ebeveyn, çocuğun ağlamak için ve paçasına yapışmak için bir sebebinin olmadığını düşündüğünde şımarıklık yaptığını düşünüp sinirlenebilir. Ebeveyn unutmamalıdır ki işleri biriken, uykusuz kalan, gücü tükenen tek ebeveyn o değildir. Doğal akış bu yöndedir ve kesinlikle çocuğa karşı sakin kalınmalıdır.

Örneğin, bir şeyler isteyen ve ağlayan, susmayan bir çocuğa sinirleri yıpranmış ebeveynin öfkelenmesi normaldir ama bu duyguyla hareket etmek tehlikelidir. Ufak bir çocuğu sarsmak bile yapılacak en kötü şeye dönüşebilir. Bu fiziki hareket kafatasının altında iç kanamaya yol açabilir ve beynin zarar görmesine, o anda olmasa bile ileride rahatsızlıklar yaşamasına hatta ölüme neden olabilir.

YENİDOĞANLARIN GÖRDÜKLERİ VE DUYDUKLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0