Annede Doğumun Ardından İlk Altı Haftada Görülebilecek Değişiklikler

by Bebek Melekleri

Annede doğumun ardından ilk altı haftalık süreçte, annenin doğumun hemen ardından yaşadığı değişikler yavaş yavaş normale dönmeye başlayacaktır. Annenin bu dönemde vücudunda gerçekleşen kimi değişikliklerin farkında olması bazı konularda yarar sağlayabilir.

Annede doğumun ardından ilk altı haftada görülebilecek değişiklikler nelerdir?

Gebelik dönemi ve sonrasında annenin vücudunda, duygularında kimi değişikliklerin olması normaldir. Doğumun ardından, özellikle ilk altı hafta içinde fiziksel ve duygusal olarak bazı değişiklikler yaşanabilir. Bu değişimlerin farkında olmak ve yaşanacak değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak, bu süreçte annenin korkuya veya endişeye kapılmaması için faydalı olacaktır.

İlk altı hafta içinde yaşanabilecek bazı duygusal değişimlerden bahsetmek gerekirse; hem sevinç hem de depresyon, gereksiz üzüntü gibi duyguların her ikisi birden görülebilir. Cinsel birleşme için bir sıkıntı yaşanmayacağı doktor tarafından söylenmiş olsa da cinsel arzularda bir azalma veya isteksizlik görülebilir. Anne, yerine getirmesi gereken yeni sorumlulukları başaramayacağı, yetersiz olacağı hissi nedeniyle öz güven kaybı yaşayabilir. Tam aksine kendine olan güveninde artış da görülebilir. Bazı annelerde öz güven kaybı ve artışı birlikte de oluşabilir.

Doğumun ardından geçirilecek altı haftalık süreçte fiziksel olarak, çok fazla seviyede yorgunluk ve bitap düşme hissi, azalmış olmasına rağmen hâlâ sürebilecek kabızlık dönemleri, bebeğini emzirerek besleyen annelerin emzirmeye alışana ve emzirme tam olarak düzene girene kadar memelerinde ve meme uçlarında tahriş veya çeşitli başka rahatsızlıklar görülebilir. Boğazda yaşanabilecek kuruluk, boğazın şişmesi, boyun bezlerinin şişmesi, büyük olasılıkla hâlâ devam eden vajinal akıntının önce pembe, daha sonra kahverengi ve sarıya yakın beyaz renklere dönüşmesi, annenin yeni doğan bebeği sürekli kucağında taşıması veya beslemesi nedeniyle oluşabilecek sırt, kol ve boyun ağrıları da mümkündür.

Özellikle vücudunda dikiş bulunan, vajinal doğum yapan annelerin vajinanın dış dudakları ve anüs arasında kalan perine bölgesinde hafif ağrı hissedilebilir. Annenin rahminin gebelik öncesinde olduğu gibi pelvis içindeki yerine dönmeye başlaması nedeniyle karın bölgesinin zamanla düzleşmesi, yavaş yavaş ve düzenli olarak kilo kaybetmesi normal süreçlerdendir. Eğer doğum sezaryen yöntemiyle gerçekleştiyse ve vücutta sezaryen kesiği mevcutsa bu bölgede yaşanan ağrının azalması veya tamamen kaybolması, bu bölgede hâlen devam edebilecek uyuşukluk gibi değişikliklerin yaşanması normal olacaktır.

Altıncı ayda bebeğinizden beklenen davranışlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler