Anne ve Babanın Cinsel Eğitimdeki Rolü

Çocukların cinsel kimliklerinin oturmasında en büyük pay, anne ve babaya aittir. Onların verecekleri her bilgi, takınacakları her tavır çocuğun gelişiminde büyük rol oynar.

Anne ve Babanın Cinsel Eğitimdeki Rolü

Cinsel eğitim verilmediğinde ne sıkıntılar ortaya çıkabilir?

Konuyu ülkemiz genelinde değerlendirecek olursak durumun sıkıntılı bir hâlde olduğu görülebilir. Eskiden beri cinsel konuların konuşulması ayıp görülmüş ve yasaklanmıştır. Bir gelenek hâline gelen bu durum, çocukların cinsel kimliklerini inşa etme süreçlerinde hep bir engel olarak karşılarında belirmiştir.

Gelenek ve göreneklerimizde görülen bu yasaklar zaman zaman gençleri karşı cinsle konuşmaktan bile geri durmaya iter. Yine kız kaçırma, tecavüz, hayvanlarla cinsel ilişki, kurma gibi anormal davranışlar da cinsel eğitimin verilmemesiyle ilgilidir.

Anne ve babanın cinsel eğitimdeki rolü nedir?

Ailelerin çocuklara zarar verdiği bir başka davranış şekli de cinsel içerikli sorulara yanlış cevap vermeleridir. Bilgisizlikten ya da anı kurtarmak için sergilenen bu davranış aslında çocukları daha kötü bir duruma sürüklemektedir. Bu duruma televizyon da eklenince edinilen ve görülen bilgilerin arasına bir de çelişki girer. Mesela yatak sahnesini gören çocuk, alakası olmamasına rağmen “Birazdan çocuk yapacaklar.” diyebilir. Çocukların kontrol edilmeden televizyon izlemesine seyirci kalan aileler cinsel kimlik konusunda yanlış yapmış olacaktır.

Cinsel eğitimle ilgili ailelerin sık olmasa da yaptıkları yanlış tutumlardan biri de çocuklarını istedikleri cinsiyet doğrultusunda yetiştirmeleridir. Kız çocuklarını erkekmiş gibi ya da erkek çocuklarını kızmış gibi yetiştirmek cinsel kimliğe zarar veren davranışlardır. Cinsel kimliğin oluşturulması sırasında yapılan yanlış, çocuk üzerinde olumsuz etki yaratabilmektedir. Bir ıslahevinde yapılan çalışmalarda suçluların %44’ünün cinsel suçtan hüküm giydikleri görülmüştür. Bunun nedeni, zamanında çocuklara yeteri derecede cinsel eğitim verilmemesi ve yanlış anlaşılan toplumsal değer yargılarıdır.

Günümüzde okullarda tam anlamıyla cinselliğe yönelik bir eğitim verilmediği için iş, anne ve babaya düşer. Bu eğitimi sağlıklı bir şekilde verebilmek için anne babanın yeterli ve doğru bilgiyi edinmesi önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0