Enzimler

by Bebek Melekleri

Anne sütündeki enzimler Anne sütü, bebek için en uygun gıdadır. İçeriği sabit olmayıp, bebeğin tüm ihtiyaçlarını ihtiva eden protein, yağ, karbonhidrat ve sudan oluşur.

Anne sütündeki enzimler ne işe yarar?

Anne sütünde çok sayıda enziminin olduğu bilinmektedir. Bu enzimler yağın sindirimi, meme bezlerindeki süt lipitlerinin sentezi ve laktoz sentezinin yapımı, anti bakteriyel etkisi üretmede ve sütü hidrojenize etme gibi aşamalarda rol alırlar. Bebekler vücutlarına aldıkları anne sütünü yine anne sütüyle ya da devam sütüyle aldıkları enzimler sayesinde sindirebilirler. Bebeklerin böbrek fonksiyonları ve sindirim enzimleri, anne sütü veya devam sütü dışındaki besinleri sindirmekte zorluk çeker. Bebekler her ne kadar iç organları oluşmuş olarak doğsalar da mide-bağırsak sistemleri anne sütü ya da devam sütünün dışındaki yetişkin besinlerini sindirebilecek düzeye ancak 5-6. ayda ulaşabilmektedir. Örneğin nişastanın sindirimi için gerekli olan, “amilaz” adı verilen enzim bebeğin vücudunda 5-6. aydan sonra erişkin düzeyine ulaşmaktadır. Mide-bağırsak sistemi henüz tam gelişmemiş bebeğe anne sütü dışındaki besinleri vermeye çalışmak (erken ek besinlere başlamak) bebeğin besinleri sindirmede zorluk yaşamasına yol açacaktır. Bu durum bebeğin alerji, zatürre ve ishal olma riskini yükseltecektir. Bütün bu nedenlerle bebek dördüncü aydan sonra özellikle de altıncı ayda ek gıdalara başlamak için hazır olacaktır.

Bebek ek gıdayla besleniyorsa bütün besinleri yiyebilir mi?

Bebeğinizde ek gıdaya başlıyor olmanız tüm besinleri yedirmeye başlayacağınız anlamına gelmez. Bebeğinizin böbrek ve sindirim enzimlerinin henüz gelişmekte olduğunu unutmamalısınız. Gelişim basamağına uygun yiyecekler seçmelisiniz. Öte yandan katı gıdaya geçişte gecikme, enerji ve demir ihtiyacını sağlamada yetersizliğe neden olur. Bu doğrultuda hekiminizin yönlendirmesiyle hareket etmeniz en doğru davranış olacaktır. Bebeğinizin beslenmesinde seçimini yaptığınız gıdaların sadece karın doyurmak amaçlı olmaması gerekir. Seçilen besinin gelişmekte olan bebeğinizin beyin, kemik, organ, sinir ve sindirim sistemini etkileyeceği bilincinde olmak önemlidir.

Bebeğinizin normal gelişimi göz önünde bulundurulduğunda genel olarak ek gıdaya başlama sıralaması: 5-6. aylarda meyve-sebze püresi ve yoğurt, 7. ayda kahvaltı, çorba çeşitleri, et suyu, 8. ayda tahıllar, baklagiller, et-tavuk-balık, 9. ayda ‘aile yemeği’ şeklinde olmalıdır.

Yukarıdaki sıralamayı göz önüne alarak 6-9. Aylarda üç kez (kahvaltı-öğlen yemeği-meyve veya yoğurt), 9. aydan itibaren üç ana, iki ara öğün olacak şekilde besleyebilirsiniz.

Beslenme Programınız Güncellendi (Bisküvi&Ekmek) ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin