Sağlıklı Anne-Bebek İlişkisinin Önemi

by Bebek Melekleri

Anne bebek ilişkisi hem fiziksel hem duygusal hem de zihinsel gelişim için çok önemli bir konu olduğunu söylemek mümkündür. Bebeğin bakımıyla belirli bir dönem büyük ölçüde annenin ilgilenmesi, bebeklerin gelişimi için son derece faydalı olacaktır.

Sağlıklı anne bebek ilişkisi neden önemlidir?

Bebeğin beslenme, korunma, temizlik gibi ihtiyaçları karşılanırken onunla ilgilenen, bebeğin ihtiyacını karşılayan kişiyle bir bağ kuracağı ve duygusal ihtiyaçların da karşılanacağı söylenebilir. Bazı araştırmalara göre bebekler ağladığı zaman, kendi kendilerine sakinleşmesini beklemeyip onlara fiziki temas yardımıyla teselli etmeye çalışmak. Bebeklerde vicdan duygusunun gelişimi için önemli bir yer tutar. Ayrıca bebeklerin ihtiyaçları karşılanırken onlarla sohbet etmek, onlara dokunmak stresi azaltıp dürtüleri kontrol etme ve empati becerilerinin de gelişimini sağlayacaktır.

Özellikle ilk aylarda bebeklerin ihtiyaçları ile büyük ölçüde annenin ilgileneceği söylenebilir. Ancak bebek bakım sürecinde anneden farklı kişilerin de yer alması hem anne hem de çocuk açısından faydalı olabilir. Bu durum anneler için dinlenme ve kendine vakit ayırma fırsatı doğurabilir. Bazı araştırmalara göre ise bebeğin bakımıyla zaman zaman anne dışında baba, büyükanne, büyükbaba gibi ailenin diğer bireylerinin de ilgilenmesi, bebeklerin zihinsel gelişiminin daha iyi ilerlemesine yol açacaktır. Ayrıca bu durum, bebeklerin empati yeteneğinin de daha iyi gelişmesine neden olabilir.

Anne ile bebek arasında sağlıklı bir ilişki kurulamazsa ne olur?

Anne ile bebek arasındaki ilişkinin sağlıklı olmaması durumunda bebeklerin bu durumdan büyük ölçüde olumsuz etkileneceğini söylemek mümkündür. İhtiyaç duyduğu anne ilgisini göremeyen bebekler, duygusal gelişim açısından birçok konuda geride kalabilir ve ihtiyaç duyduğu ilgi ile sevgi karşılanmadığı için yaşamının ilerleyen dönemlerinde bazı problemler yaşayabilirler.

Bebeklerin sağlıklı bir duygusal gelişim dönemi geçirmeleri için annesinden göreceği ilgi ve sevgiye ihtiyaçları olacaktır. Annesinden yeterince ilgi ve sevgi göremeyen bebekler, bebeklik döneminde duygusal ihtiyaçları tam olarak karşılanamadığı için yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde topluma adapte olma, başkalarına güven duyma, sağlıklı sosyal ilişkiler geliştirebilme gibi konularda sıkıntı yaşayabilirler. Bebeklik döneminde annesinden yeterince ilgi ve sevgi gören, anneleriyle bolca kaliteli zaman geçirebilen bebeklerin duygusal ihtiyaçları tam olarak karşılandığından ilerleyen dönemlerde bu konularda daha avantajlı olacakları söylenebilir.

PARMAK EMME ALIŞKANLIĞININ SEBEPLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin