Anne-Bebek Arasındaki Güven

Çocukların kişiliklerinin sağlıklı şekilde oluşmasının temelinde anneleriyle aralarında kurulan güven bağı yatar. Bu güven bağı duygusal gelişim sürecinin en önemli aşamasıdır ve doğumdan itibaren anneyle kurulan iletişim sayesinde oluşur.

Anne-Bebek Arasındaki Güven

Anne ve bebek arasındaki güven nasıl oluşur?

Bebekler dünyaya gelmeden önce annelerine bir kordonla bağlıdır ve bu kordon sayesinde ihtiyaçlarını giderirler. Doğum sonrası bu kordon bağı ortadan kalksa da anne ve bebek arasında görünmez bir bağ vardır. Bu bağ bebek ve annenin birbirlerine olan sevgisi ve güvenidir. Kazanılması en önemli duygulardan biri olan güven duygusunun temelleri sağlam olduğunda olumlu etkileri tüm hayata yansır. Özellikle bebeklik döneminde güven bağı önemsenmesi ve özenle yaklaşılması gereken bir konudur.

Bebekler içinde yaşayacakları dünyaya öncelikle annelerine alışarak başlar. Anne ile kurulan ilişkiler ileriki dönemlerde kurulacak tüm ilişkilerin temeli niteliğindedir. Anne çocuğa güven duygusunu öğretir. Çocuk büyüyüp geliştikçe bu duyguyu başka deneyimler yaşayarak pekiştirir. Annelerin ihtiyaç anında bebeklerin yanında olması ve ihtiyaçlarını gidermesi güven hissini oluşturmanın temelidir. Ağlayan bir bebek annesinin kucağında güvende olduğunu bilerek sakinleşir. Bu nedenle ilk iki yıl anne ve bebek arasındaki dokunma hissi güven duygusunun aktarımında önemli bir rol oynar. Emzirme eylemi de aynı şekilde bebeğin güven duygusunu beslediği için anne ve bebek arasındaki bağları güçlendirir. Emzirme sırasında hissedilen annenin kokusu ve sıcaklığı bebeklerin güven hissini pekiştiren uyaranlardandır.

Anne ve bebek arasında kurulan iletişim bebeğin hayata alışmasını sağlar. Bir bebeğin iletişim kurduğu ilk yetişkin genellikle annesidir. Bebekler ilk aylarda görme duyuları çok fazla gelişmediği için pek iyi göremeseler de emzirme sırasında annelerinin yüzünü algılayabilirler. Anne ve bebeğin göz göze gelmesi bebek için bir güven anlaşması anlamı taşır. Bebek gelişimi sürdükçe göz göze bakışmalarda ufak tefek sesler çıkararak memnuniyetini belli edebilir. Bu güven temelli iletişim bebeklerin dil gelişimlerinin de ilk adımlarıdır.

Bebek ve anne arasında güven iletişiminin sağlıklı bir biçimde kurulabilmesi için annenin daima tutarlı olması gerekir. Anne bebeğin ihtiyaçlarını giderdiğinde de bebekle oyun oynadığında da aynı sıcaklıkla yaklaşmalıdır. Aksi halde tutarsızlık bebeğin güven hissini olumsuz etkileyebilir. Anne daima sıcak, ilgili ve şefkatli olursa bebek bu süreklilik sayesinde güven hisseder.

Anneler bebeklerin dünyaya alışmalarını sağlar. Bebek annesiyle kurduğu değerli bağlar sayesinde ileriki hayatında sosyal ve kendine güvenen bir birey olabilir. Aksi hâlde bebeklik yıllarında kurulamayan güven iletişim hayat boyu bir sorun olarak kalabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0