Anne-Bebek Arasındaki Bağlanma Türleri

Genellikle, bebekler 2 yaşına gelene kadar anneleri ile bir bağlanma yaşayacakları söylenebilir. Ancak bu bağlanma, her anne-bebek ilişkisinde aynı seviyede olmayabilir. Anne ile bebek arasındaki bağlanmanın 3 ayrı şekilde gerçekleşebileceğinden söz etmek mümkün olacaktır.

Anne-Bebek Arasındaki Bağlanma Türleri

Anne ile bebek arasındaki bağın güçlü olmasının sonuçları nelerdir?

Bebekler doğumun ardından 2 yaşına gelene kadar anneleriyle aralarında bir bağ geliştireceklerdir. Ancak anne ile bebek arasında geliştirilen bu bağın her anne ve bebekte aynı seviyede olmayacağı çünkü bu bağlanmayı etkileyen bazı faktörlerin olduğu söylenebilir. Anne ve bebek arasındaki bağlanmanın güvenli bağlanma, kaygılı bağlanma ve zayıf bağlanma olarak 3 ayrı şekilde gerçekleşmesi mümkündür.

Anne ve bebek arasında güvenli bağlanma gerçekleştiğinde bebeğin annesinin yanındayken kendisini tam olarak güvende ve huzurlu hissedeceği söylenebilir. Annesinin, ihtiyaçlarını karşılamak için her zaman onunla ilgileneceğini bilen bebek, güvenli bağlanma gerçekleştiğinde annesi yanından ayrıldığında huzursuz olup annesi geri döndüğünde mutlu olduğunu ifade edebilir. Annesine güvenli bağlanan bebeklerin ileride girişimci, öz güveni yüksek, sosyal ilişkilerde çok fazla sıkıntı çekmeyen bireyler olacağı söylenebilir. Annelerin, bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak ve zamanında karşılaması, onlarla yeterince kaliteli zaman geçirmesi ve sevgilerini hissettirmesi, bebeklerle aralarında güvenli bağlanmanın oluşumunu büyük ölçüde sağlayacaktır.

Kaygılı bağlanma durumlarında, bebeklerin anneleri ile olan ilişkilerinde bir tedirginliğin mevcut olacağı söylenebilir. Böyle durumlarda bebekler, anneleri tarafından terk edilme korkusu yaşayabileceklerinden dolayı annelerinin yanından ayrılmak istemeyecek, anneleri yanlarından ayrıldığında şiddetli tepkiler göstereceklerdir. Annesi geri döndüğünde ise ona karşı saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Annesi ile kaygılı bağlanmanın gerçekleştiği bebeklerin, ileride bağımlı bir kişilik geliştirme ihtimalleri daha fazla olacaktır.

Anne-bebek arasındaki güven bağının önemi nedir?

Annesiyle arasındaki bağın zayıf olduğu bebekler, annelerini çok fazla umursamadıklarını gösteren davranışlar sergileyebilirler. Zayıf bağlanmanın gerçekleştiği bebeklerin, anneleri yanlarındayken bile çevreleriyle ilgileneceği, annelerinin yanında olup olmamasına fazla tepki göstermeyeceği söylenebilir. Anneleriyle olan bağları zayıf olan bebeklerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde, sosyal ilişkilerinde de başkalarına bağlanma korkusu yaşama ihtimalleri daha fazla olacaktır.

Bebeklerin anneleriyle güvenli bağlanma gerçekleştirmeleri, onların fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine de büyük katkı sağlayacağından dolayı annelerin özellikle bağlanmanın tam olarak gerçekleşeceği 2 yaşına kadar bu yöndeki davranışlarına dikkat etmelerinin faydalı olacağı söylenebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0