ANNE VE BABALARIN BİRBİRLERİYLE İLİŞKİSİ

Anne ve babaların birbirleriyle olan ilişkilerinin sevgi ve saygı çerçevesinde olmasının hem aile içi huzurun sağlanması hem de çocuğun sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmesi açısından önemli olduğu söylenebilir. Anne baba ilişkileri çocuğun gelişimini etkilemektedir.

ANNE VE BABALARIN BİRBİRLERİYLE İLİŞKİSİ

Anne ve baba ilişkileri sevgi ve saygı çerçevesinde olması neden önemlidir?

Çocukların sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmesi ve iyi bir kişilik yapısı geliştirmesi için aile içinde huzurlu ve mutlu bir ortamın bulunması önem taşır. Aile içindeki huzurun ve mutluluğun sağlanmasının en önemli faktörünün de anne ve babanın birbirleriyle olan ilişkilerinin mutlu, sevgi ve saygı dolu olması gerektiği söylenebilir. Anne ve babalarının birbirlerini sevdiğini, birbirlerine güven ve saygı duyduğunu hisseden çocukların kendilerine olan güvenleri de artıp ilerleyen dönemlerde mutlu olabilme ve uygun bir karakter yapısı geliştirme ihtimalleri yüksektir. Anne ve babasının birbirine saygılı, sevgi dolu olduğu ortamda yetişen çocuklar. Yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde sağlıklı sosyal ilişkiler kurma ve başkalarına saygılı olma gibi konularda avantaj sahibi olabilirler.

Huzursuz ve mutsuz bir aile ortamında yetişen çocuğun davranışı nasıl olur?

Aile içinde sürekli huzursuz bir ortam bulunması veya aile içi şiddet gibi olumsuz durumların olduğu ortamlarda büyüyen çocuklar olumsuz etkilenebilir. Örneğin, annesinin babasından şiddet gördüğüne şahit olan kız çocuklar, her kadına böyle davranıldığını düşünüp tüm erkeklere karşı korku ve olumsuz duygular besleyebilir. Bu duruma şahit olan erkek çocuklar ise saldırgan bir karakter geliştirip kadınlara böyle davranmanın uygun olduğunu düşünebilir.

Huzursuz ve mutsuz bir aile ortamında yetişen çocuklarda çeşitli davranış bozuklukları, uyum sorunları gibi olumsuzlukların görülme ihtimalinin fazla olduğu söylenebilir. Ayrıca, böyle bir ortamda büyüyen çocukların altına kaçırma, kekemelik, tırnak yeme, parmak emme. Çeşitli tik oluşumu gibi olumsuz davranışlar sergileme ihtimalleri de yüksek olacaktır. Çocukların sosyal ilişkilerinde başarısızlık, sürekli kaygılı ve endişeli olma. Saldırgan tavırlar sergileme, akademik başarısızlık gibi durumların içinde olmasının sebebi de aile içinde huzursuz ve ebeveynlerinin birbirlerine saygılı ve sevgi dolu davranmamaları olabilir.

Anne ve babaların birbirlerine güvenmeleri, sevgi ve saygı dolu olmaları. Hoşgörülü olmaları ve birbirlerini desteklemeleri çocukları da birçok yönden olumu etkileyecek ve ileride mutlu, başarılı bir yetişkin olmalarına katkı sağlayacaktır.

ZİHİNSEL ENGELLİ VE OTİSTİK ÇOCUKLARDA TEDAVİ SÜRECİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0