Ebeveynlerde Anıların Etkisi

by Bebek Melekleri

Anılar, ebeveyn olunduğunda anne babanın tavırlarını etkileyecektir. Ebeveynin çocukluğunda yaşadığı olaylar, anılarında olumsuz etki bırakmış ve yaşananları olumlu etkiye çevirecek yetişkinler yanında olamamışsa, bu olumsuzluk kendi çocuğuna da etki edebilir. Anılar insanı nasıl etkiler gelin bakalım.

Anılar insanı nasıl etkiler?

Geçmişe ait bitmemiş olaylar anılarda yer eder ve şimdiki zamanda davranışlarımızı, gelecekle ilgili planlarımızı, kısaca hayatımızı etkiler. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre beyin, yaşadığımız olayları birbirinden bağımsız depolamaz. Bu sebepten dolayı bir olayla karşılaştığımızda tek bir bilgiye ulaşmayız. Beyin, olayları ilişkilendirerek birbirine bağlar ve hafızada depolar. Beyin, şimdiki zamanda yaşanan bir anı daha önceki yaşanan benzer anlarla ilişkilendirerek geçmişteki duygu, düşünce, ses ya da görüntü olarak yeniden canlandırır.

Örnek olarak, vaktinden önce doğum yapmış bir annenin artık büyümüş çocuğunun eşyalarını topladığını düşünelim. Anne, bebeğine hastaneden çıkarken giydirdiği kıyafetleri bulduğunda o günlere giderek hissettiği duyguları tekrar yaşayacaktır. Anne anılarında minicik kıyafetlerin bile büyük geldiği çocuğunun, doğum sonrasında hissettirdiği duyguları hatırlayacaktır. O zaman, o küçük bedenin hissettiği kaygılar ve korkular, tedirginlikler annenin ruhunu saracaktır. Yoğun bakımdan bebeğinin çıkmasını beklerken hissettiği duygular gözünde canlanacaktır. Bebeğini hastaneden çıkarttığı zaman bebeğinin tepkilerini nasıl yorumlamaya çalıştığını, yetersiz kaldığı zamanları hatırlayacaktır. Tabii ki hastaneden çıkarken yaşadığı tarif edilemez mutluluğu da hatırlaması kaçınılmazdır.

Bu örnekte de görüldüğü gibi, bir anne bir olay yaşadığında o yaşanan anın farklı boyutlarını beyin farklı bölgelerinde kaydeder. Anne, kıyafeti eline aldığında aynı anda beyinde farklı nöronların aktive olmasını sağlar. Bu nöronların birbirine bağlanmasıyla günlük hayattaki çağrışımlar yaratılmaktadır. Donald Hebb bu durumu “Birlikte ateşlenen nöronlar, gider birbirine bağlanır.” diyerek açıklar.

Kısacası ebeveyn olmak, anılardan bağımsız ilerleyen bir durum değildir. Ebeveynlerin çocuklarıyla yaşadıkları her an, en özel an olarak hafızalarına kaydedilecektir. Yeri geldiği zaman çıkarılan bu bilgilerde, ebeveynin çocuklarıyla ilgili durumlarda her şeyi ayrıntılarıyla kaydettiğini görmek de mümkündür.  

EBEVEYN-ÇOCUK İLETİŞİMİNİN KALİTESİNİ ARTIRMAK  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin