Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedenleri

by Bebek Melekleri

Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) bir yaşını doldurmayan bebeklerde görülen bir durumdur fakat ebeveynlerin dikkatiyle ABÖS’ün riskleri azaltılabilir.

ABÖS, yani Ani Bebek Ölümü Sendromu, bir yaşını doldurmamış bebeklerde görülür. Bu durum genellikle bebek uyurken gerçekleşir. Bebekler bu sırada genelde beşiklerinde olduğunda bu durum halk arasında beşik ölümü olarak da adlandırılır. ABÖS’ün nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat ABÖS riskini artıran durumlar bilinmektedir. ABÖS’ü önlemenin kesin bir yolu bilinmese de riskleri artıran faktörlerin ortadan kaldırılmasıyla bu sendromun oluşması engellenebilir. ABÖS’ün bebeklerin beyninde uyku ve solunumu kontrol eden kısımlarında ortaya çıkan bir hasardan dolayı gerçekleştiği düşünülmektedir.

Ani bebek ölümü sendromu nedenleri nelerdir?

Bebeklerde ABÖS riskini artıran birkaç neden belirlenmiştir. Bazı bebekler doğuştan beyin hasarıyla dünyaya gelebilirler. Beyindeki bu hasarlar bu bebeklerde ABÖS’ün gerçekleşme riskini artırır. Prematüre bebeklerde ya da düşük kiloyla dünyaya gelen bebeklerde de ABÖS riski fazladır. Bu bebeklerde bebeğin beyin gelişimi tam olarak gerçekleşmediğinden Ani Bebek Ölümü Sendromu riski yükselir. Solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar da bebeklerde ABÖS riskini artırır.

Bebeklerin uyku alışkanlıkları da ABÖS’ün gerçekleşme riskini artırabilir. Bebeklerin yüzüstü yatırılmaları ve yataklarının yumuşak olması ABÖS olasılığını artırdığı görülmüştür. Bebeklerin ebeveynleriyle aynı yatakta yatmaları da ABÖS riskini artıran nedenlerden biridir.

Bebeklerde ABÖS oluşumunda cinsiyet, yaş ve ırk faktörlerinin de etkili olduğu görülmüştür. ABÖS erkek çocuklarında daha fazla gerçekleşmektedir. Bebeklerin ilk üç ayında ABÖS riski artmaktadır. Çünkü bu dönemler bebeklerin en savunmasız olduğu dönemlerdir. Siyahi, Kızılderili ve Eskimo bebekler bilinmeyen bir nedenle ABÖS’e yatkınlık gösterirler.

ABÖS karşısında alınabilecek önlemler nelerdir?

ABÖS’ü önlemenin kesin bir yolu olmasa da dikkat edeceğiniz bazı noktalarla bebeğinizde ABÖS riskini azaltabilirsiniz. ABÖS uyku sırasında gerçekleştiği için bebeğinizin yatış pozisyonuna ve yattığı yatağa dikkat edin. Bebeğinizi yüzüstü yatırmak yerine sırtüstü yatırın. Bebeğinizin yatması için sert bir şilte tercih edin. Bebeğiniz uyurken nefes almasını önleyecek yorgan ve nevresimlerden kaçının. Nevresimlerin kalın ve tüylü derilerden olmamasına dikkat edin. ABÖS riskini azaltmak için bebeğinizin gece uyurken gereğinden fazla ısınmasını engelleyin. Bebeğinizle birlikte uyumak da ABÖS riskini artıran faktörlerden biridir. Bebeğinizi kendi başına uyumaya alıştırın.

Bebeğin emniyeti için güvenli beşik seçimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler