Anaokulunu Reddeden Çocuklar İçin Yapılması Gerekenler

Her ne kadar okul öncesi eğitim çocuk gelişiminde önemli bir durum olsa da çocukların bazıları, farklı nedenlerden ötürü evden ayrılmak ve anaokuluna gitmek istememektedirler.

Anaokulunu Reddeden Çocuklar İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğunuz anaokuluna gitmek istemiyorsa ne yapılmalıdır?

Anaokuluna gitmek istemeyen çocukların genelde özgür, bağımsız ve istediğini yapabileceği kuralsız bir ortamda yaşamayı tercih ettikleri görülebilir. Çocuklar, özellikle ev ortamında çeşitli faaliyetler için herhangi bir kısıtlamayla yetişmediyse gideceği öğretim kurumundaki zaman kısıtlamaları (uyku saati gibi) onları rahatsız edebilir. Genellikle aşırı korumacı ya da tam tersi aşırı serbest bir ortamda büyüyen çocuklar okula gittiklerinde kaygı sorunları yaşayabilirler. Evdeki kuralsız ortama ve isteklerini harfi harfine yerine getiren anne babasına geri dönmek isteyebilirler.

Anaokuluna gitmek istemeyen bir çocuğa nasıl yardımcı olunabilir?

Çocuklar anaokullarına gitmek istemediklerinde, aile içinde bir kimsenin çocuğun kararından yana bir tavır takınması ya da bunu ima etmesi bile çocuğun daha da inatçı davranmasına neden olabilir. Diğer taraftan aile dışındaki ilk büyük sosyal ortam olan anaokuluna alışması için ailedeki her bireyin bunu istediğini belirtmesi gereklidir. Eğer çocuklar kuruma getirildiklerinden sonra ağlamıyor veya diğer çocuklarla kolaylıkla oyun oynayama başlayabiliyorlarsa uyum sağladıkları söylenebilir. Eğer bu durum gerçekleşmiyorsa yapılması gereken en önemli tavırlardan bir tanesi okula gitmeme konusunda herhangi bir esneklik sağlanmamasıdır. Diğer taraftan anne ve baba kurumdan ayrıldıktan sonra ağlama gibi olumsuz durumlar azalmıyorsa, anne veya baba kademeli olarak çocuktan uzaklaşmalıdır. Anaokuluna bıraktıktan sonra sırayla çocuğun yanından ayrılmak, arkadaş edinmesine cesaretlendirmek, oyun gruplarına katılmasını sağlayabilmek işe yarayabilir. Diğer taraftan daha önceden edindiği bir arkadaşı söz konusu ise aynı anaokulunda bulunmaları da sizden daha kolay ayrılmalarını sağlayabilir.

Tüm bunların yanında çocuklar hâlen anne veya babaları ayrılınca ağlıyor, bağırıyor veya durumdan yüksek sesle şikâyet ediyorlarsa dikkatli olmakta fayda olabilir. Kendilerine ve çevrelerine zarar verebilme ihtimalleri söz konusu olabilir. Yemekten kesilebilirler ve kilo verebilirler. Evdeki hâllerinde ve tavırlarında da olumsuz bir değişim, içine kapanma, fark edilir bir mutsuzluk durumu oluşabilir. Bunlardan bir tanesi veya birçoğu aynı anda yaşanabilir. Böyle bir durumda mutlaka uzmanlara danışılmalı ve yardım alınmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0