Anaokulu Seçiminde Önemli Noktalar

by Bebek Melekleri

Çocuğunuzu anaokuluna göndermeye karar verdiğinizde, hangi anaokuluna göndereceğiniz konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz. Önemli bazı noktaları değerlendirerek kendiniz ve çocuğunuz için en uygun anaokulunu seçmek mümkün olacaktır. Anaokulu seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri makalemizde derledik.

Anaokulu seçimi yaparken neye dikkat edilmelidir?

Çocuğunuzun anaokuluna başlamasına karar verdikten sonra muhtemelen yorucu bir okul seçme sürecine girilecektir. Karar aşamasında göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konulardan biri çocuğunuzun nasıl bir eğitim almasını istediğinizdir. Örneğin yabancı dil eğitimini çok önemseyen bir ebeveynseniz bu yönde eğitim veren bir anaokulu, fiziksel şartların daha önemli olduğunu düşünüyorsanız. Buna uygun bir okul seçmeye çalışmak karar sürecini kolaylaştıracaktır. Bunların dışında anaokulu seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok konudan söz edilebilir. Bu konuların fiziksel şartlar ve eğitim şartları olarak iki başlık altında incelenmesi mümkündür.

Seçeceğiniz anaokulunun fiziksel şartları, çocuğunuzun gelişimi ve güvenliği açısından önem arz edecektir. Okulun fiziksel şartlarını değerlendirirken, çocuğun rahat edebileceği ve güvenli bir yer olmasına, okula giriş-çıkışların kontrollü olmasına, evinizden ulaşımın kolay olmasına, yeterli oyun alanlarının bulunmasına, çocuğunuzun sınıfında bulunan çocukların çocuğunuza yakın yaşlarda olmasına, okulda verilecek yiyecek ve içeceklerin güvenilirliğine, olumsuz bir durumla karşılaşıldığında müdahale edecek uzmanların olup olmadığına, okulda diyetisyen bulunup bulunmadığına ve okulun bütçenize uygun olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.

En uygun anaokulunu nasıl seçmeliyiz?

Çocuğunuzun almasını istediğiniz eğitime uygun bir okul seçmek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalardan bahsedilebilir. Anaokulunda veya kreşte verilen eğitimin çocuğun yaş dönemine uygun olup olmadığına, oyun saatlerinin diğer eğitim saatlerinden daha fazla olmasına, sanat eğitimi, dil eğitimi. Spor eğitimi gibi etkinliklerin eşit olarak verilip verilmediğine dikkat edebilirsiniz. Bunların yanında çocukların yaratıcılıklarına katkıda bulunacak etkinliklerin olması, çocuğu önemseyen, çocuk merkezli bir programın uygulanması, sınıfta bulunup çocuklarla ilgilenecek öğretmenlerin yeterli sayıda olması da dikkat edilmesinde faydalı olan konulardır.

Günümüzde okul öncesi eğitim, çoğu ebeveyn tarafından ikinci plana atılıyor gibi görünse de sağlıklı ve sorunsuz bir gelişim süreci için önemli katkıları bulunan bir uygulamadır. Çocuğunuzun içinde bulunacağı sosyal ortam, gün içinde arkadaşlarıyla ve çocuk gelişimi hakkında eğitim almış öğretmenleriyle gerçekleştireceği etkinlikler, onun gelişimine katkıda bulunacaktır.

BANYO SIRASINDA BEBEĞİN GÜVENLİĞİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin