OKUL ÖNCESİ EĞİTİM İÇİN YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR

Çocuğunuzun ilkokula başlamadan önce anaokuluna gitmesi, okulda daha rahat edebilmesi ve gelişimi açısından önemlidir. Anaokulu öncesi yapacağınız hazırlıklar çocuğunuzun anaokuluna daha kolay adapte olmasını sağlayabilir. Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli gelin beraber bakalım.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM İÇİN YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR

Anaokulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Okul öncesi eğitim çocuğun kişisel gelişimi ve eğitimi için önemlidir. Anaokulu eğitiminin dışında çocuğu ilkokula da hazırlamış olur. Okulun ilk gününde anaokuluna gitmiş çocuklar daha az sorun yaşarlar. Bu nedenle çocukların ilkokul öncesinde anaokuluna gitmeleri tavsiye edilir. Anaokulları kreşlerden farklı olarak 36-72 ay arasındaki çocuklara hizmet verir ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdırlar. Kreşler ise 0-6 yaş grubundaki çocukların bakımını üstlenir ve Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na bağlıdırlar.

Çocuğunuzu anaokuluna yazdırmadan önce bazı hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Bu hazırlıklar hem anaokulu seçimi hem de çocuğun adaptasyonu açısından önemlidir. Çocuğunuzu anaokuluna yazdırmadan önce onun hazır olup olmadığından emin olmanız gerekir. Eğer size bağlı bir çocuğunuz varsa anaokulunun ilk günlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çocuğunuz sizden ayrılmak istemeyebilir ve anaokulunun ilk gününde huysuzluk yapabilir. Çocuğunuzun bu duruma alışabilmesi için onu öncesinde sosyal çevrelere alıştırmaya başlayabilir ya da ara ara birbirinizden uzakta vakit geçirebilirsiniz. Çocuğunuzun anaokulunda daha rahat edebilmesi için bazı becerileri kazanmış olması gerekebilir. Örneğin çocuğunuzun tuvalet alışkanlıklarını iyi kazanmış olması anaokulunda daha az problem yaşamasını sağlar. Ayrıca kendi kıyafetlerini ve ayakkabılarını da giyebilmelidir. Yani çocuğunuz tek başına bazı şeyleri yapabilmelidir. Eğer çocuğunuz şu an için bunları başaramıyorsa ona küçük sorumluluklar vererek bu becerileri kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Daha önce kreşe gitmemiş çocuklar da anaokuluna başlarken sorun yaşayabilirler. Aynı şekilde bakıcı ve dadıyla büyümüş çocuklar da anaokulunun ilk günlerinde ayrılık korkusu yaşayabilirler. Bu durum, çocukların daha önce sosyal bir çevreye dâhil olmamalarından ve ebeveynlerinden ayrılmamalarından kaynaklanır. Çocuk, yeni gireceği bu sosyal çevreye yabancı olduğundan kendini güvende hissetmeyebilir ve korkabilir. Anaokuluna başlamadan önce onu sosyal ortamlara alıştırmak bu süreci hızlandıracaktır. Çocuğunuzu oyun gruplarına kaydederek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Çocuğunuzu göndereceğiniz anaokulunu doğru seçmek de önemlidir. Anaokulunun mümkün olduğunca az kalabalık olması gerekir. Böylece çocuğunuz daha sağlıklı bir eğitim alabilir.

KREŞ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0