Altıncı Ayda Sosyalleşme

Bebeğinizin algıları geliştikçe çevreye karşı ilgisinin de arttığı görülmektedir. Çoğunlukla etrafında bulunan eşyaları incelemekten büyük keyif alan bebeğinizin bu süreçte sizinle sürekli olarak iletişim kurmaya çalışması da onun hayatının önemli bir parçasıdır.

Altıncı Ayda Sosyalleşme

Bebeklerle nasıl iletişim kurulabilir?

Bebeğiniz etrafında olan bitenleri sürekli olarak incelemektedir. Bebeklerin 6. ay civarında yaptığı görme ve alma hareketi nadir olan bilinçli hareketlerdendir. Bu sebeple küçük oyuncaklara uzanıp eline almak isteyebilirler. Bebeğiniz bu dönemde genel olarak eşyaları iki eliyle kavrar ama nadiren de olsa tek eliyle aldığı görülmektedir. Her şeyi ağzına götürmek isteyebilir. Bu, çocuğunuz için doğal bir süreçtir. Cisimleri ağzına götürme isteği oral dönemin göstergesidir. Oral dönemde bebekler her şeyi ağızları ile tanıma ve algılama eğilimindedirler. Bebeğinizin cisimleri ağzına götürmesi, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istemesinden dolayıdır. Bu sayede cismin yumuşak mı, sert mi yahut kaygan mı olduğunu anlayabilir. Bu dönemde boğazına kaçacak küçük cisimleri ağzına götürmesini engelleyebilmenin yegâne yolu nesneleri ulaşamayacağı yerlerde tutmak olacaktır. Ayaklarıyla ellerini rastgele hareket ettirmekten ve bunu izlemekten çok keyif aldıkları bilinmektedir. Yabancılara hâlâ çok cana yakın davranması beklenir fakat bu hareket 8. ay civarında yerini utangaçlık ve endişeye bırakabilir.

Bebeğin algıları geliştiğinde ne yapabilir?

Bebekler için oyun çok önemli bir iletişim aracı olarak görülmektedir. Bebeğiniz oyun oynarken hem eğlendiği hem de öğrendiği için önemli olduğu düşünülmektedir. Oyun, çocuğu meşgul ederken annelerin işlerini yapabileceği bir faaliyet değildir. Bebeğiniz oyun oynarken siz onu desteklemeli bazen oyuna katılmalı bazen de sadece izleyici olarak kalmalısınız. 6. ay civarında bebeğinize kaldırabileceği oyuncaklar almanız, nesneleri elinde kontrol etmeyi öğrenen bebeğiniz için faydalı olacaktır. Bebeğinize onun yaşına ve isteğine uygun oyuncaklar almanız önerilmektedir. Fakat ona gereğinden fazla oyuncak alarak duygusal bozukluk yaşamasına sebep olabilirsiniz. Bu konuda özen göstermeniz bebeğinizin gelişimi için önemli bir noktayı teşkil etmektedir.

Bu süreçte bebeğiniz hecelemeye başlamış olabilir. “Ma, ba, la” gibi bir anlam ifade etmeyen, tek heceli sesler çıkarabilir. Bu ilkel dilin kendilerini ifade etmek için ilk adım olduğu düşünülmektedir. Heceleme bebeğinizin rahat bir şekilde konuşması için bir prova gibidir. Bebeğiniz hecelemeye başladıktan sonra ağzından kelimeler daha rahat bir şekilde dökülecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0