Altıncı Ayda Gerçekleştirilebilecek Aktiviteler

by Bebek Melekleri

Altıncı ayda bulunan bebekler, geçmiş dönemlere oranla çok daha hareketli hâle gelmiştir. Bebeğinizle gerçekleştirebileceğiniz aktiviteleri bu dönemde daha çeşitli hâle getirebilirsiniz.

Altıncı ayda gerçekleştirilebilecek aktiviteler nelerdir?

Geçmiş dönemlerde bebeğinizin gelişimi için gerçekleştirdiğiniz aktiviteler artık daha da çeşitli hâle gelebilir. Bu aktiviteler sayesinde bebeğinizin kaba motor becerilerini geliştirebilir. Ayrıca ince motor becerileri, zihinsel gelişim ve dille ilgili gelişimler, sosyal gelişimler gibi konularda ona yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin kaba motor becerilerini geliştirmek için bazı aktiviteleri uygulamanız faydalı olabilir. Bunlardan bazılarını, bebek yatarken onu kollarından tutarak oturur duruma getirmek, gerekirse yastık gibi onu destekleyecek materyaller kullanarak bebeği dik bir şekilde oturtmak gerekir. Hatta bebek kucağınızdayken onu ayağa kaldırarak zıplatmak, kollarından tutarak ayakta dik bir konuma gelecek şekilde onu yukarı doğru çekmek gibi aktiviteler bebeğin kaba motor becerilerinin gelişmesinde ona yardımcı olacaktır.

İnce motor becerilerinin gelişmesi, bebeğin ellerini kullanmakta ustalaşması gibi birçok konu için önem taşır. Buna katkıda bulunmak için ise, bebeğinizin yaşına uygun oyun blokları, bebeğe zarar vermeyecek tahta ya da plastik bloklar, oyuncak ya da gerçek ev eşyaları veya boş kutular kullanılabilir. Farklı sertlikte bulunan toplar, el çırpması veya çeşitli parmak oyunları, aktivite tahtaları gibi çeşitli birtakım materyallerle de çeşitli pratikler yapması için ona yardımcı olabilirsiniz.

Altıncı ayda bulunan bebeklerde büyük ihtimalle kavrama yetisi yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Aile bireylerinin isimlerini ve sık duyduğu bazı kelimelerin anlamlarını bebekler bu dönemde öğrenmeye başlayacaktır. Bebeğinizin dil gelişimini ve zihinsel gelişimini desteklemek için bebeğin işitsel algısını keskinleştirmesinde ona yardımcı olabilirsiniz. Çevreden siren, motor sesi gibi şeyler duyulduğunda bu seslerin neye ait olduğunu bebeğinize sesli şekilde belirterek onun bu sesleri ayırt etmesini kolaylaştırabilirsiniz. Bebeğinizin merakını ve yaratıcılığını, onun bir oyuncakla amacı dışında oynadığını gördüğünüz zaman müdahale etmeyerek teşvik edebilirsiniz.

Bebeklerde görülebilecek anemi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler