Altıncı Ayda Bebeğinizden Beklenen Davranışlar

by Bebek Melekleri

Altıncı ayda bulunan bebeğiniz, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha aktif bir dönemdedir. Hareketli bir dönemin içinde büyümeye ve öğrenmeye devam eden bebeğinize ayak uydurabilmelisiniz.

Altıncı ayda bebeğinizin yapabileceği davranışlar nelerdir?

Bu ayın sonunda bebeğiniz, beşinci ayda gösterdiği gelişim özelliklerine benzer gelişim özellikleri gösterecektir. Altıncı ayın sonunda bebekler, “A-gu” benzeri anlamsız sesleri çıkarmak ve oturma pozisyonuna getirildiğinde gövdesini ve başını aynı seviyede tutmak gibi davranışları sergileyebilmekte genellikle başarılıdırlar.

Bebeğiniz, bu gelişim aşamasında, yukarıda bahsedilen davranışlardan bazılarını sergilemiyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Bebeğinizin bu davranışların bazılarını sergilememesi veya bunları yapmakta zorlanması kimi zaman bir sorun olduğuna işaret edebilse de bu gibi durumların çoğu zaman bebek için normal olduğu gözlemlenmiştir. Bebeğinizin altıncı ayda sergileyebileceği davranışları onda gözlemlemediyseniz endişe etmeye gerek olmadığını, ileriki dönemlerde büyük ihtimalle normal seviyeye geleciğini unutmamalısınız.

Altıncı ayda bebeklerin sergileyebileceği diğer davranışlar ise onun ilgilendiği bir nesneyi elinden aldığınızda itiraz etmesi olabilir. Bir ses duyduğunda sesin kaynağına doğru yönelebilmesi, bulunduğu yerden uzak olan nesnelere ulaşmak için çaba göstermesi, bir nesneye veya bir kişiye rahatça tutunabilmesi, yardım almadan oturabilmesi, düşürdüğü bir şeyi etrafında arayabilmesi de görülebilen davranışlardandır. Ayrıca nesneleri bir elinden diğer eline rahatça geçirebilmesi, kraker gibi basit yiyecekleri yardım almadan yiyebilmesi, dik konuma getirildiğinde bacaklarına az miktarda ağırlık verebilmesi, “ga – ga – ga – ga, da – da – da – da” gibi anlamsız ses ve ses kombinasyonları çıkarabilmesi gibi hareket ve tutumlardır.

Bu dönemde bulunan her bebekte görülmese de, altınca aya gelen bazı bebeklerin göstermesi normal olan bazı davranışlardan da bahsedebiliriz. Örneğin altı aylık olan bazı bebekler yüz üstü yatarken destek almadan oturabilir, “mama, baba, dede” gibi basit kelimeleri söyleyebilirler. Fakat bunu yaparken kelimelerin ne anlama geldiğinin bilincinde olmayacaktır. Altı aylık bazı bebeklerin küçük bir cismi parmaklarını veya sadece baş parmağını kullanarak yakalayabilmesi beklenebilir. Hatta oturur pozisyondayken kendini çekerek ayakta durabilecek pozisyona gelebilmesi beklenebilecek durumlardır.

Altı aylık bebekler, küçük nesneleri elleriyle rahatça kavrayabileceklerinden dolayı bebeğinizin etrafında, yutabileceği veya ona zarar verme ihtimali olan bu tür nesnelerin bulunmamasına dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Altı aylık bebeklerde diş bakımı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler