Altı Aylık Bebeklerde Diş Bakımı

by Bebek Melekleri

Altı aylık bebeklerde artık diş bakımı gerekebilir. Bebeğiniz, büyük ihtimalle altıncı ayda yavaş yavaş diş çıkarmaya başlamıştır. Diş bakımı hakkında bilgi sahibi olmanız ve bakım uygulamaya başlamanız bebeğiniz için yararlı olacaktır.

Altı aylık bebeklerde diş bakımı nasıl olur?

Altı aylık bebekler genellikle diş sahibi olmaya başlamıştır. İlk dişler, ileriki dönemlerde dökülerek yerini kalıcı dişlere bırakacağından bebeğinizin diş bakımını ikinci plana atıyor olabilirsiniz. Ancak bebeğin ilk dişleri dökülüp yerini kalıcı dişlere bırakırken ağız yapısında geri dönüşü zor değişiklikler meydana getirebilir. Bu sebeple süt dişlerin bakımı göz önünde bulundurmanız gereken önemli konular arasında yer alır. Unutmamalısınız ki bebeğiniz, hemen hemen ilkokul çağına kadar bu dişleri kullanacak, ısırmak, çiğnemek için bu dişlere ihtiyaç duyacaktır. Bebeğin bu dönemde dişlerinde yaşayacağı sorunlar onun beslenmesini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip çocukların kendilerine olan güvenlerinin gelişmesi ve konuşma gelişiminin ilerlemesi, sağlıksız bir ağız ve diş yapısına sahip çocuklara göre daha iyi olduğu söylenebilir. Bebeğinizin dişlerine bakım yapmaya erkenden başlamanız, ileriki dönemlerde de onun kendi ağız ve diş sağlığına göstereceği önemi kavramasında yardımcı olacaktır.

Bebeğin ilk dişlerine bakım yaparken temiz bir gazlı bez veya yıkama bezi ile dişlerini silebilir, satın alacağınız, bebekler için üretilen yumuşak ve küçük bir yapıya sahip olan diş fırçalarını su ile hafifçe nemlendirerek yemeklerden sonra ve gece uykusundan önce bebeğinizin dişlerini temizleyebilirsiniz. Bebeğiniz için diş fırçası almaya karar verdiğinizde, doktorunuza veya eczacıya fırçanın bebeğiniz için uygun olup olmadığı hakkında danışmanız faydalı olacaktır. İlk azı dişleri çıkana kadar temiz gazlı bez gibi maddelerin kullanımı daha avantajlı olarak görülse de diş fırçası kullanımı bebeğe ileriki dönemlerde de diş fırçası kullanımına alışması için yardımcı olacaktır. İki materyalin birlikte kullanımı da doğru bir davranış olacaktır.

Bu dönemde gerçekleştirilecek diş bakımı sırasında diş macunu kullanımı gerekli bir durum değildir. Ancak bebeğiniz tükürme yetisi kazanana kadar bir mercimek tanesi büyüklüğünü geçmeyecek şekilde kullanabilirsiniz. Fazla macun kullanımı, diş macunlarının flor içermesinden ve bebeğin bu dönemde fazla flora maruz kalmasının riskli olmasından dolayı tavsiye edilmez.

Bebeğin bu dönemde diş bakım alışkınlığı kazanmasına yardımcı olmak için siz dişlerinizi fırçalarken bebeğinizin sizi izlemesine fırsat vererek ona örnek olabilirsiniz. Bu süreçte, konunun uzmanlarından profesyonel bir destek almanız yararlı olacaktır.

Bebeğin çok erken uyanması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler