Alt Islatma

by Bebek Melekleri

Alt Islatma Çocuklarda idrar kontrolü 4 yaşına kadar sağlanmış olur. Bu yaştan sonra yaşanan idrar kontrolsüzlüğü “enuresis” olarak adlandırılır.

Alt ıslatma (Enuresis) nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Çocuklarda tuvalet eğitimi 2-3 yaşında başlar. Bu yaşlarda çocuklar, tuvaletlerini kontrol etmeyi öğrenebilirler. Bez bırakma sürecinde, çocuklar 2 yaş civarındayken gündüzleri, 3,5-4 yaşına kadar da geceleri altlarına kaçırabilirler. Bunun nedeni mesane kontrolünü yeni yeni öğrenmelerindendir. 4 yaşından sonra da devam eden mesane kontrolünde güçlük yaşanması durumu, enuresis olarak adlandırılır.

Enuresis, çocuklar arasında en sık görülen davranış bozukluklarından biridir. Bu probleme sahip çocuklara enuretik denir. Enuretik çocukların çoğu, geceleri altını ıslatır. Gündüz alt ıslatma oranı daha düşüktür. Bu durum ergenlik dönemine kadar devam edebilir. Enuresis, erkek çocuklarında daha sık görülür. Alt ıslatmalar, çocuk okula başlayınca azalsa da sürekli devam edebilir. Çocuğun sosyal bir çevreye sahip olmasıyla, onun üzerindeki baskı artabilir. Çünkü çocuk geceleri altını ıslattığı için utanç hissedebilir.

Çocuklarda alt ıslatma sorunu iki sebepten kaynaklanabilir. Birincil, enuresis olarak adlandırılan durumdur ve çocuğun mesanesindeki sinirlerin, kaslarının gelişimin gecikmesinden kaynaklanır. Bu durum doğuştan gelebileceği gibi, tuvalet eğitiminin çocuğa geç verilmesinden de kaynaklanabilir. Çocukların bazılarında tuvalet eğitimi verilirken, anne babanın yeteri kadar ilgilenmediği ya da yardımcı olmadığı görülmüştür. Fakat birincil enuresis, çocuk gelişimine devam ettikçe yavaş yavaş ortadan kalkar. Birincil enuresis çocuklarda en çok görülen alt ıslatması sorunu türüdür.

İkincil enuresis, tuvalet eğitimini tamamlamış çocuğun tekrar altını ıslatmaya başlaması durumudur. Bu gerileme, genellikle çocuğun yaşadığı herhangi bir değişimden kaynaklanır. Bu gerilemenin en yaygın nedenleri, çocuğun yeni kardeş sahibi olması ya da başka bir eve taşınmasıdır. Bazı uzmanlar ikincil enuresisi, çocuğun annesine karşı öfkesini ifade etmenin bir yolu olarak değerlendirir. Alt ıslatma durumunun, çocuğun yaşadığı sosyal ortamla da bağlantıları olabilir. Yeterli duygu alışverişinin olmadığı ailelerde de, enuresise sıkça rastlanır.

Alt Islatma Sorununda Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin