Alt Islatma Sorununda Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda alt ıslatma tedavisi, sorunun kaynağına göre yapılır. Doğrudan ya da dolaylı uygulanacak tedavi yöntemleri ve alt ıslatmayı önleyecek tedbirler uygulanabilir.

Alt Islatma Sorununda Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Alt ıslatma sorununda uygulanabilecek tedavi yöntemleri nelerdir?

Enuretik çocuklarda herhangi bir tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle sorunun kaynağının bulunması gerekir. Bazı çocukların mesanesinde sinirler ve kaslar geç olgunlaşır. Bu nedenle altlarını ıslatabilirler. Bazı çocuklarda ise sorun psikolojiktir. Çocuğun içinde bulunduğu duruma göre doğrudan ya da dolaylı olarak tedavi süreci başlar. Tedaviyle birlikte çocuğun mesane kaslarını geliştirmek için de çeşitli uygulamalar yapılabilir.

Enuresis tedavisinde doğrudan tedavi, çocuğa uygulanan tedavidir. Bu tedavi genelde çocuğun mesane kaslarındaki zayıflıktan kaynaklanan enuresiste uygulanır. Dolaylı yoldan tedavi ise enuresis sorunun aile içinde kaynaklandığı durumlarda uygulanır. Ailenin pedagojik olarak eğitilmesi sağlanır ve çocuğa nasıl davranmaları gerektiği öğretilir. Tüm bunların yanında çocuğun geceleri mesane kontrolünü daha iyi yapabilmesi için birkaç uygulama gerçekleştirilir. Çocuğun şartlı bir reflekse sahip olması için, anne babalardan geceleri çocuklarını belirli aralıklarla tuvalete kaldırmaları istenir. Bir süre sonra çocuk geceleri uyanarak tuvalete gitme ihtiyacı hissedecektir. Son yıllarda enuresis için yataklar da üretilmeye başlanmıştır. Bu yataklar, çocuk altını ıslattığında onu uyandıracak bir sistem barındırır. Anne babanın, çocuğunu uyandırması gibi bu da çocukta bir süre sonra geceleri tuvalete gitme ihtiyacı hissetmesini sağlayacaktır.

Enuresis tedavisinde ebeveynlerin, çocuklarına bağırmaları ya da yatmadan önce onun su içmesini engellemeleri sorunun ortadan kalkmasını sağlamayacaktır. Aksine bu davranışlar, çocuğun tedavisini engellediği gibi daha büyük sorunlara da yol açabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0