Çocukların Alışkanlıklarından Vazgeçememesi

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, alıştığı şeylerden vazgeçmekte zorluk yaşayabilirler. Bu süreçte onlara nasıl yaklaşmanız gerektiğinin farkında olarak hem kendiniz hem de çocuğunuz için bu dönemi kolaylaştırabilirsiniz.

Çocukların Alışkanlıklarından Vazgeçememesi

Çocuk alışkanlıktan vazgeçmek zorunda kalırsa çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Çocukları alıştığı davranışlardan veya benimsedikleri nesnelerden ayırmak kolay olmayacaktır. Çocuklar, sevdikleri oyuncaklarını yıkamanız için bile size teslim etmek istemeyebilir veya sütten kesildiği hâlde annesine temas ederek uyumaktan vazgeçemiyor olabilir. Böyle durumlarda onlara nasıl yaklaşacağınız hakkında bazı noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Çocuklar, sevdikleri oyuncakları veya benimsedikleri başka nesneleri sürekli yanlarında bulundurmak, yıkanması için bile başkasına teslim etmek istemeyebilirler. Bu durum, nesnenin kirli şekilde sürekli çocuğunuzla temas hâlinde olmasından çocuğunuzun mikrop kapması veya sağlığını etkileyecek başka olumsuz nedenlere yol açma ihtimalinden dolayı sizi endişelendiriyor olabilir. Böyle zamanlarda çocuğunuza, bağlandığı nesnenin aynısından veya benzerinden alarak onunla da bağ kurmasını sağlayabilir, en azından yıkanması için ondan ayrılmaya çocuğunuzu ikna etmeye çalışabilirsiniz. Çocuğunuzu, benimsediği nesneden ayırmakta ısrar etmeniz ve onu bunun için zorlamanız sorunu çözmeyecek, aksine onu duygusal olarak olumsuz etkileyecektir.

Çocuk alışkanlıklarından vazgeçmiyorsa ne yapılmalıdır?

Okul öncesi çağda bulunan çocukların benimsedikleri geçiş nesneleri, genellikle ebeveynlerine olan bağımlılık döneminden kendi bağımsızlığını kazandığı döneme doğru ortaya çıkar ve bu süreçte duygusal olarak çocuklara yardımcı olur. Bu nesneler çocuğunuza güven duygusu verdiğinden, çocuk bu geçiş nesnesine olan alışkanlığını bıraktıktan sonra travmatik bir durum yaşarsa, alışkanlık tekrar ortaya çıkabilir. Bu dönemde çocuğunuza yardımcı olmak amacıyla çocuğunuzu bağlandığı geçiş nesnesinden ayırma için zorlamamaya, onun haberi yokken kaldırmamaya dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz olumsuz bir davranışta bulunduğunda onu, benimsediği geçiş nesnesini elinden almakla tehdit etmemeli, bağlandığı ve anlam yüklediği bu nesneyi küçümsememeye özen göstermelisiniz. Dışarı çıkarken yanında götürmek istediğinde mümkün olduğunca izin vermeye çalışmalısınız.

Genellikle bir geçiş nesnesi edinmeyen çocuklar, uyurken ebeveynlerine dokunmak isteyebilir ve bu alışkanlıktan onları vazgeçirmek zor olabilir. Bu durum, büyük ihtimalle, fiziksel olarak ebeveynden ayrışma sağlansa da psikolojik olarak bağlılığın hâlâ devam ettiğinin göstergesidir. Bunu çözmek için çocuğunuzu, uyurken size ait bir eşyayı ona verip onunla uyuması için teşvik edebilirsiniz. Eğer bunu reddederse hem size dokunarak hem de size ait bir eşyayı yanında bulundurarak bir süre uyuması, onun bu geçiş nesnesine alışması için faydalı olacaktır.

Çocuğun bir geçiş nesnesine bağlanması olumsuz bir durum değildir ve genellikle anneden ayrışma tam olarak sonlandığında bu alışkanlık da kendiliğinden kaybolacaktır. Eğer çocuğunuz, 3 yaşına geldiği hâlde hâlâ ebeveynlerinden ayrışmakta zorluk çekiyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0