Akıntının Kanamalı Olması ve Yinelenmesi

by Bebek Melekleri

Akıntının kanamalı olması ve yinelemesi görülebilecek bir şeydir. Doğal süreçte akıntılar normalden biraz daha fazla akmaya ve kırmızılaşmaya başlarsa bu çoğunlukla fazla hareket etmenizden dolayı olabilir ancak yoğunlaşan ve miktarı artan kanamalarda doktora başvurulması gerekmektedir.

Akıntıların artmasının ya da renginin kırmızıya doğru koyulaşmasının önlenmesi, genellikle daha yavaş hareket etmeniz, ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve dinlenmeniz sonucunda rahatlamanızla birlikte gerçekleşir. Yine de eğer âdet kanamanız ilk haftalardan sonra da devam edebilir ve doğum sonrasında aniden tekrar başlayabilir. Eğer bu durumları görüyorsanız doğumunuzu yaptıran doktora başvurmanız gerekir. Eğer doktorunuza ulaşamıyorsanız ve kanamanız bir saatten daha az bir sürede pedinizi kirletecek kadar artarak devam ediyorsa mutlaka acil servise gitmelisiniz. Ancak artarak devam etmiyorsa, doktorunuzu aramaya devam edebilirsiniz. Bu süreç, vajinal veya ultrasonik inceleme altında kanamanın kaynağı bulunarak tedavi edilebilmektedir.

Akıntının kanamalı olmasının nedendir?

Bazı anneler doğumdan yaklaşık 2-3 hafta sonra da âdet dönemi geçirebilirler, bu süreç kısadır ve genellikle ağır bir durum yaşanmaz. Ancak hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı bir şekilde bakımına devam edebilmeniz açısından her durumda doktorunuza başvurmalı ve kanamaların asıl nedenini öğrenmelisiniz.

Diğer yandan doğumdan sonraki ilk haftalarda yaşanan kanamaların nedenleri genellikle plasentanın yapıştığı bölgenin tam olarak iyileşmemesi ya da rahimden bir parçanın kalmış olmasıdır. Bu nedenlerle yaşanılan kanamalar tam tedavi edilmezse hayati tehlikeye neden olabilir. Geride kalmış olabilecek plasentalar çoğunlukla hastanede yatılı olarak tedavi edilmektedir. Gerçekleştirilecek cerrahi operasyonlar sonucunda kürtajla uterusun duvarı kazınır ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Bazı durumlardaysa kan transfüzyonu uygulanmaktadır. Kan transfüzyonu ise tam kan ya da kana ait trombosit, eritrosit, plazma gibi organik ürünlerin damar yoluyla ihtiyacı olan kişiye verilmesidir. İşlem, toplardamara sokulan küçük bir iğne ile yapılır.

Çoğu zaman hastalığı geçiren anne, hastaneye yatırıldıktan sonra iyileşmesi çok hızlı olur ve yirmi dört saat sonra hastaneden taburcu edilebilir. Bu süreçte genellikle bebek de annenin yanına getirilerek beslenmesi sağlanır. Bunun mümkün olmadığı durumlardaysa bebeğin beslenmesi için alternatif yollar düşünülmelidir.

Annenin hastalıklar sırasında bebeğini beslemesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler