AKADEMİK BAŞARISIZLIĞIN SEBEPLERİ VE BU KONUDA YAPILABİLECEKLER

Çocuklarda akademik başarısızlığın birden çok sebepleri olabilir. Ebeveynlerin, çocukların yaşadığı akademik başarısızlığın neden kaynaklandığını ve bunu önlemek için yapılabilecekleri bilmesi faydalı olacaktır.

AKADEMİK BAŞARISIZLIĞIN SEBEPLERİ VE BU KONUDA YAPILABİLECEKLER

Akademik başarısızlığın sebepleri nelerdir?

Çocukların akademik başarısızlıklar yaşamalarının nedeni sadece derslerine yeterince çalışmamasından değil, birçok durumdan kaynaklı olabilir. Akademik başarısızlığın neden kaynaklanabileceğini bilmek, sorunun çözümü için de faydalı olacaktır. Çocuklarda akademik başarısızlıklar görülmesi durumunda dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı durumlar olduğundan söz edilebilir.

Akademik başarısızlığa neden olabilecek birçok etkenden bahsedilebilir. Zihinsel gelişimin geriliği, çeşitli sağlık sorunları, duygusal sorunlar, çocuğun çevresindeki insanlarla sağlıklı ilişki kuramaması gibi birçok etken akademik başarısızlığın sebebi olabilir.

Bazı çocukların zihinsel gelişimleri, gerekenden daha yavaş gerçekleşebilir. Konuşma, yürüme gibi becerileri uygun olan dönemden daha geç kazanan çocukların akademik başarısızlık yaşama ihtimalleri de daha fazladır. Bu durumda bulunan çocuklar okuma, yazma gibi becerileri yaşıtlarından daha geç öğrenebilirler. Bunun sebebi, çocuğun zekâ seviyesinin gerekenin altında olması olabilir. Bunu tespit etmek için bir uzmandan yardım almak faydalı olacaktır.

Zekâ seviyesinin gerekenin altında olduğu tespit edilen çocukların, farklı bir eğitim-öğretim programı ile öğrenimlerine devam etmeleri gerekmektedir. Bu durumda bulunan çocukların algılama, dikkat, el-göz koordinasyonu gibi becerilerinin daha geç gelişeceği söylenebilir.

Bazı çocuklar ise zekâ seviyeleri normal düzeyde olmasına rağmen, “ağır öğrenen çocuk” olarak nitelenen grupta bulunabilirler. Bu durumdaki çocukların da kendilerine uygun bir eğitim-öğretim programıyla öğrenimlerine devam etmeleri gerekir.

Akademik başarısızlık ile ilgili yapılabilecekler nelerdir?

Bu durumda bulunan çocukların yaşadıkları akademik başarısızlıkların normal olduğu unutulmamalıdır. Ebeveynlerin başarısızlıklara sert tepki vermemeleri gereklidir. Kendilerine uygun bir programla öğrenimine devam eden çocuklar uygun şekillerde yetiştirilebilirler.

Çocuğun zekâ seviyesi ve öğrenme hızı normal olmasına rağmen sık sık akademik başarısızlık yaşanıyorsa, sağlık kontrolü yaptırmak faydalı olacaktır. Çocuğun görme, işitme gibi konularda sıkıntı yaşaması ya da fark edilmeyen başka sağlık sorunları akademik başarısızlığa sebep olabilir. Çocukların bu tür durumları yaşamamaları için ebeveynler, onların mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gayret sarf etmelidir.

İhtiyaç duyduğu kadar uyuyamayan çocuklar da akademik başarısızlıklar yaşayabilir. Ebeveynlerin bu duruma dikkat etmesi ve çocuğa düzenli bir uyku alışkanlığı kazandırmaya çalışması, akademik başarısızlığın önüne geçebilir.

Çocuklara oyun oynamaları için gerekli vakti vermek de akademik başarısızlığın önüne geçebilir. Oyun, çocuklar için bir ihtiyaçtır. Bu yüzden gerek evde gerekse dışarıda çocukların yeterince oyun oynamalarına müsaade edilmelidir.

Çocukların düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olup olmaması da akademik başarıyı etkileyebilir. Çocuğa uygun ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak da akademik başarısızlığın önüne geçebilir.

AKADEMİK BAŞARISIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0