AKADEMİK BAŞARISIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER

Anne ve babaların, çocuklarının akademik başarısızlık yaşadığı zamanlarda üzerlerine düşen bazı görevler olduğu söylenebilir. Ebeveynler, çocuklar akademik başarısızlık yaşadığında onlara olan yaklaşımlarına dikkat etmeleri ve çocuklara rehberlik etmeleri gerektiğini unutmamalıdırlar. Akademik başarısızlığın önüne geçmek ebeveynlerin elindedir.

AKADEMİK BAŞARISIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN EBEVEYNLERİN YAPMASI GEREKENLER

Akademik başarısızlığın önüne geçmek için ebeveynler ne yapmalıdır?

Akademik başarısızlıklar yaşayan çocukların anne ve babaları, bu durumdan dolayı çocuklara kızıp onları suçlamadan önce çocuklara uygun davranıp davranmadıklarını, onlara yeterince rehberlik edip etmediklerini gözden geçirmelidirler. Anne ve babaların, çocuğun imkânlarını mümkün olduğunca fazlalaştırmak için çaba sarf etmesi, çocuğun akademik başarısını olumlu yönde etkileyecektir.

Ebeveynlerin, çocukların ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alıp almadığını da göz önünde bulundurması gerekir. İlgi ve yetenekleri doğrultusunda bir eğitim gören çocukta akademik başarının görülme ihtimali de artacaktır. Aksine çocuğa uygun olmayan alanlarda onun eğitim görmesi için çaba sarf etmek, akademik başarısızlığı getirebilir. Özellikle ilköğretimin ardından çocukların ilgi ve yetenekleri belirlenip çocukların bu doğrultularda eğitim alabilecekleri kurumlara yönlendirilmesi, ebeveynlerin çocuğun akademik başarısını sağlamak için yapmaları gerekenler arasında ilk sıralardadır. Örneğin, çocuğun teknik eğitim veren bir kuruma gitmesi için onu zorlamak eğer çocukta bu yönde bir ilgi ve yetenek yoksa doğru olmayacaktır. Teknik eğitim veren kurumda başarısızlık yaşayan çocuklar, klasik eğitimin verildiği kurumlarda başarılı olabilir. Bu bakımdan anne ve babaların çocuklarını iyi tanıyıp onlara eğitimleri için rehberlik etmeleri gerekecektir. Fakat çocuk için bu konuda rehberlik edilirken onun adına kararlar almamaya özen gösterilmeli, çocuğun da fikirleri dikkate alınmalıdır. Çocuklarını iyi tanıyan ve onlara iyi şekilde rehberlik eden ebeveynler, çocukların da kendilerini tanımalarına yardımcı olarak onlar için en iyi tercihi yapabilirler.

Ebeveynler çocuğa yaklaşırken neye dikkat edilmelidir?

Ebeveynlerin, çocuğu sürekli kendileriyle, kardeşleriyle ya da arkadaşlarıyla kıyaslaması da çocuğu olumsuz etkileyebilir. Anne ve babanın çocuğa karşı takınacağı yanlış tutum, çocuğun okuldan soğumasına ve akademik başarısızlıklara sebep olabilir.

Anne ve babaların, çocukları okul konusunda fazla serbest bırakması ya da ona okulda verilen sorumlulukların önemsiz olduğunu hissettirmesi de çocuğun akademik başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Anne ve babalar, okula verilen önemi çok fazla abartmamaya ya da okulu küçümsememeye dikkat etmelidir.

AKADEMİK BAŞARISIZLIĞA SEBEP OLABİLECEK ÇEVRESEL FAKTÖRLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0