AKADEMİK BAŞARISIZLIĞA SEBEP OLABİLECEK ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Çocukların akademik başarısızlığın nedenleri yaşamalarına anne-babalarıyla, kardeşleriyle ya da arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin sağlıklı olmaması neden olabilir.

AKADEMİK BAŞARISIZLIĞA SEBEP OLABİLECEK ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Akademik Başarısızlığın Nedenleri Nedir?

Öğrenme düzeyi ve zekâ seviyesi normal olan çocuklarda görülebilecek akademik başarısızlıklara, onların çevresindeki insanlarla sağlıklı ilişkiler kuramaması ya da onlarla bazı çatışma ve anlaşmazlıklar yaşaması sebep olabilir.

Çocukların anne ve babalarıyla olan ilişkilerinin bozuk olması ya da ilişkilerinde sık sık anlaşmazlıklar yaşanması, çocuğun akademik başarısını etkileyen önemli faktörler arasındadır. Her ebeveyn, çocuklarının akademik olarak başarı kazanmasını isteyecektir ve çoğu çocuk da bunun farkındadır. Çeşitli sebeplerle ebeveynlerini cezalandırmak isteyen çocuklar, akademik başarısızlık yaşayarak ebeveynlerini cezalandırmayı düşünebilir. Çocukların, ebeveynlerinin kendisini sevmediğini düşünmesi de okulda başarılı olmak için duyacağı isteğin yok olmasına neden olabilir. Bu tür düşüncelere sahip olan çocukları başarısızlık nedeniyle cezalandırmak uygun olmayacaktır. Ceza yerine, çocuğun ebeveynlerinin sevgisini hissedebilmesi için ve onun kendine olan güveninin yerine getirilmesi için çabalamak daha uygun olacaktır.

Ebeveynleri boşanan ya da ebeveynlerinden biri vefat eden çocukların da akademik başarısızlık yaşaması mümkündür. Böyle durumlarda çocukta oluşabilecek suçluluk duygusu ya da çeşitli endişeler akademik başarısızlığa yol açabilir.

Bir kardeş sahibi olmak da çocukların akademik başarısını olumsuz etkileyebilir. Tüm ilginin kardeşine yöneldiğini düşünen çocuk, kardeşi gibi sorumluluk sahibi olmayacak şekilde davrandığında ilgi görebileceğini düşünüp akademik başarısızlık yaşayabilir. Çocukların anne ve babaları tarafından sıklıkla kardeşleriyle kıyaslanması da akademik başarıyı olumsuz etkileyebilir.

Ebeveynlerinden bağımsızlaşmayı tam olarak gerçekleştiremeyen çocuklar da akademik başarısızlıklar yaşayabilir. Böyle durumda bulunan çocuklarda içe dönüklük ve çeşitli kaygılar oluşabileceğinden, bu durum akademik başarısını da etkileyebilir. Bu durumun uzun sürmesi onun sosyal çevresiyle olan ilişkilerini de olumsuz etkileyecektir.

Çocukların akademik başarılarının artması için ders çalışma alışkanlığı kazanabilmesinin ve okul öncesi dönemde edinmesi gereken becerileri tam olarak sergileyebilmesinin önemi büyüktür. Okul öncesi dönemde uyku, tuvalet, beslenme gibi alışkanlıkları sağlıklı şekillerde kazanan çocukların sorumluluk bilincinin gelişmesi ve akademik başarı kazanması daha da kolaylaşacaktır. Okul öncesi dönemde çocuklarına aşırı koruyucu davranıp onların kimi becerilerinin gelişmesine engel olmak da çocuğun akademik başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.

ÇOCUKLARDA TEMBELLİĞE VE BAŞARISIZLIĞA YOL AÇABİLECEK ÖZELLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0