Ailelerin Çocuklarına Karşı Tavırlarını Etkileyen Faktörler

Anne ve babalar çocuk sahibi olduklarında bu yeni durumla başa çıkmak konusunda endişeli olabilirler. Bir çocuğa karşı nasıl tavır ve davranışlar sergilenmesi gerektiğini sadece kitaplardan öğrenmek mümkün değildir. Ebeveynlerin mizacı, yaşanmışlıkları, toplumun ve çocukların karakteri bu konuda önemlidir.

Ailelerin Çocuklarına Karşı Tavırlarını Etkileyen Faktörler

Anne ve babanın aile içinde çocuklara karşı tutum ve davranışlarının önemi nedir?

Ebeveynlerin çocuklarıyla iletişimlerinde belirleyici olan taraf ebeveynlerdir. Ebeveynlerin birbirinden farklı iki insan olması bile iki farklı tutumun gözlemlenmesine neden olabilir. Bu nedenle bir çocuğa nasıl davranılacağı konusunun sınırları az çok belli olsa da bir standarttan bahsetmek mümkün değildir. Ancak bir çocuğa anlayışlı, özenli ve hassasiyetle yaklaşmanın gerekliliği her ebeveyn için geçerlidir.

Ebeveynlerin çocuklarına karşı tutumu genellikle kendi özelliklerine göre şekillenir. Her ebeveyn için geçerli olan olumlu tavırlardansa olumsuz tavırların kaynağını bilmek gerekir. Ebeveynlerin takındıkları olumsuz tavırlar kendi yaşanmışlıkları, karakter özellikleri, yetiştirilme tarzları, hırsları, beklentileri ve isteklerine göre şekillenir.

Anne ve babalar bir çocuk sahibi olacaklarını öğrendikleri andan itibaren heyecanla gelecek güzel günlerin hayalini kurarlar. Ancak bebek doğduktan sonra işler bekledikleri gibi gitmezse çocuğa karşı olumsuz davranışlarda bulunabilirler. Tahammül sınırı düşük ebeveynler için huysuzlanan, sürekli ağlayan veya huzursuzluk çıkaran bir çocuk dayanılmaz olabilir. Bu durum da ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişimi olumsuz etkiler. Çocuğun burada hiçbir suçu olmasa da ebeveynler, beklentileri farklı olduğu için olumsuz davranabilir.

Çocuk yetiştirme konusunda ne kadar bilgi sahibi olunduğu da ebeveynlerin tavır ve davranışlarına yansır. Konuya hâkim ve kontrolü eline almış bir ebeveyn rahat olacağı için çocuğa karşı uyumlu ve olumlu davranırken bilgi sahibi olmayan bir ebeveyn bocalayarak olumsuz yaklaşabilir. Bu durumda çocuğa bakım konusunda kendine güvenmek ve yetebileceğini hissetmek için gerekli bilgileri önceden edinmek önemlidir.

Anne ve babalar ilk çocukları için duydukları heyecanı aynı tazelikle diğer çocukları için hissetmeyebilirler. Bu durumda ilk çocuğa karşı olan yaklaşımla sonrakilere karşı olan yaklaşım farklılık gösterecektir. Bazı kültürlerde cinsiyet de ailelerin tavrını belirlemede önemli bir faktördür. Kız çocuk veya erkek çocuk konusunda hevesli olmamak çocuğa karşı davranışları etkileyebilir.

Ebebeyn davranışları çocukların karakterini belirler mi?

Çocuklara karşı nasıl davranılacağı ebeveynlerin kendi yetiştirilme tarzlarına göre de şekillenir. Bir ebeveyn ailesinde baskı, zorlama veya şiddetle büyütülürse çocuğu için ya bunun tam tersi ya da aynı doğrultuda bir tavırda yaklaşabilir. Çocukluk döneminde çekilen maddi sıkıntılar veya psikolojik zorluklar, ebeveynlerin kendi çocuklarının da aynılarını yaşamaması için ekstra özenli davranmalarını sağlayabilir.

Çocuğun ailesinden gördüğü ilgi ve yaklaşım konusundaki en belirleyici unsursa ailenin kendi içinde nasıl bir iletişimi olduğudur. Geçinemeyen anne ve babaların çocuklarına karşı da aynı geçimsiz tavırla yaklaşması olasıdır. Bu durumda çocuk mutsuz ve güvensiz bir bireye dönüşebilir. Öte yandan sağlıklı anne ve baba iletişimiyle büyüyen bir çocuk başarılı, öz güvenli ve mutlu bir çocuk olabilir.

Ailelerin çocuklarına karşı tutumlarını belirlerken dikkat etmeleri gereken çocuklarının ihtiyaçlarıdır. Çocuğun ilgi ve sevgi ihtiyacını doyurmak, yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek, sağlıklı bir iletişim kurmak ve mutlu bir ortamda büyümesini sağlamak hassasiyetle dikkat edilmesi gereken konulardır. Ebeveynlerin mizacı, yaşanmışlıkları veya hırsı bir kenara bırakılarak çocuğun ihtiyaçları ön planda tutulmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0