Aileler Okul Öncesinde Neler Yapmalı?

Okul öncesi dönem çocuğu okul döneminde karşılaşacağı deneyimlere hazırlar. Anne ve babalar okul öncesi dönemde çocuklarının her türlü gelişimlerini desteklemeye özen gösterirse çocuklar başarılı bir okul hayatı geçirebilir.

Aileler Okul Öncesinde Neler Yapmalı?

Okul öncesi dönem çocuk için neden önemlidir?

Bebeklikten itibaren süren gelişim okul öncesi yaşlarda en hızlı evrelerini geçirir. Çocuk fiziksel ve zihinsel olarak pek çok beceriyi bu dönemde kazanır. Henüz sosyal bir birey olmak konusunda çok fazla deneyimi olmayan çocuk her şeyi ailesinden öğrenir. Çocuk için hangi kazanımlara ihtiyaç olduğu anne ve babalar tarafından bilinmeli ve bu doğrultuda gerekli destekler sağlanmalıdır. Bu şekilde özenli bir yaklaşımla çocuk okul hayatındaki sosyalliğe, bilgi ve becerileriyle uyum sağlayabilir.

Anne ve babaların tüm çabaları, çocuklarını içinde yaşanan toplumla uyumlu, sosyal, mutlu ve sağlıklı bir birey hâline getirmek içindir. Bunun için bebeklikten itibaren çocukların fiziksel ihtiyaçlarına ek olarak her türlü zihinsel ve duygusal ihtiyaçları da aileler tarafından karşılanır. Çocuk sosyal yapı için ihtiyaç duyduğu becerileri ebeveynleri sayesinde kazanır. Henüz tam olarak sosyal hayata katılamamış bir çocuk ilk yıllarda toplulukla yaşamayı, iş bölümünü, paylaşmayı, hoşgörüyü ve daha birçok değeri anne ve babasından öğrenir. Bu öğrendikleri ileriki yıllarda sergileyeceği davranışların temelini oluşturur. Bu nedenle anne ve babalar okul öncesi dönemde hızlı bir gelişim gösteren çocuklarına bu tür değerleri aşılamalıdır.

Ailenin okul öncesinde ne yapması gerekir?

Çocukların kreş veya zorunlu okul yaşları gelmeden önce bazı becerileri kazanması gerekir. Anne ve babaların çocuk yetiştirirken nasıl bir tutumu benimsedikleri bu anlamda önemlidir. Kimi ailelerin fazlasıyla korumacı olmaları çocuklarının tek başlarına yemek yeme gibi beceriler kazanamamasına neden olurken kimileri ilgisiz olduğu için tuvalet alışkanlıklarının gecikmesine neden olabilir. Bu gibi anne-baba tutumları yerine çocuğun becerilerini geliştirebileceği ve gelişim düzeyine uygun hâle gelebileceği, destekleyici bir yaklaşımı benimsemek gerekir. Yaş düzeyine göre gerekli kazanımları elde eden çocuk okul döneminde de zorlanmayacaktır. Aksi hâlde tek başına tuvalet ihtiyacını gideremeyen, yemek yiyemeyen veya olası bir problemle baş edemeyen bir çocuk okul döneminde uyum problemleri yaşayabilir.

Okul döneminde çocuklar akranlarıyla bir araya gelir. Bu durumda iletişimin sağlıklı olması için çocuk sosyal ve duygusal açıdan gelişmiş olmalıdır. Aile tarafından daha önceki dönemlerde çocuğun spor aktiviteleri, oyun grupları, yakın çevredeki akranlarla bir araya gelmek gibi faaliyetlere katılması desteklenirse sosyal becerileri gelişecektir. Çocuklara uyku öncesi okunan kitaplar, tiyatro veya müzik gibi sanatsal aktiviteler, zihinsel gelişimi destekleyici oyunlar da okul öncesi dönemdeki bilişsel gelişimi destekler. Çocuklar pek çok şeyi oyunla öğrendiği için okul öncesi dönemde ailelerin oyun için imkânlar yaratması, çocukla oyunlar oynaması ve çeşitli oyuncaklar sağlaması önemlidir.

Anne ve babalar okul öncesi dönemdeki gelişimi önemsemeli ve ileriki yıllardaki başarı için sağlam temeller atmaya özen göstermelidir. Bunun için her gelişim döneminin ihtiyacını bilerek bu doğrultuda geliştirici desteklerde bulunmak en doğru yaklaşım biçimidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0