Aile Sofrası

Çocuklar aileleriyle birlikte yemek yemeyi severler. Masada keşfetmek için birçok yeni şey bulurlar. Bazen dokunmak, dökmek, kurcalamak ve yeni tatlar keşfetmek öğreniminin büyük bir parçasıdır.

Aile Sofrası

Bebeklerde sofra merakı ne zaman ve nasıl başlar?

Sekiz ya da dokuz aylıkken bebeklerin sofra merakı başlar. Çocuklar genellikle yetişkinlerin yemek yediği masaya dâhil olup meraklarını gidermek için anne, baba kucağında rahat durmaz sürekli bir şeylere uzanıp dokunmak ister. Bebeğinizin merakını giderin ve onu sofranıza dâhil edin. Bu onun aile bağlarını oluşturmasına ve aile sohbetlerinin değerli olduğunu kavramasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bebeğinizin de yemeğe dâhil olması ve kendini özel hissetmesi için kendine zarar veremeyeceği plastik tabak-bardaklarla yemeğe katılmasını sağlayın. Atıştırması için yumuşak, boğulma veya tıkanma riski olmayan besinlerle size eşlik etmesine izin verin.

Yemek yemesine olanak sunduğunuz için bebeğiniz mutlu olacağından sofrada daha sakin oturacaktır. Eğer önündeki besinleri ısırıp tükürür ya da verdiğiniz besinleri yere atarsa, bu onun hoşuna gitmediği anlamına gelmez bu sizi deniyor anlamına gelir. Bu durum birçok şeyi keşfetmek ve etrafta "deney yapmak" istemesinden kaynaklanır.

Onuncu aydan itibaren bebek yavaş yavaş normal aile diyetine alışabilir. Çocukların çoğu, o yaşta ilk dişlere sahiptir. Bu dönemde süt ve pirinç yemekten başka şeyler de çiğneyebilir. Yine de bu dönemde vereceğiniz yiyeceklerin sindirilebilir ve baharatlı olmadığından emin olun. Bu dönemde az sağlıklı olanlar, baklagiller ve lahana gibi yağda pişmiş ve şişkin yiyeceklerdir.

Çocuğunuz bu evrede kendi başına yemek yemeyi öğrenebilir, belki başlarda yemek yemekten ziyade ortalığı karıştıracaktır ama bu iyi bir başlangıçtır. Bebeğinizi mama sandalyesine oturtarak sofraya dâhil edebilirsiniz, bu yolla emniyetini sağlamış olursunuz. Bebeğinizin deney yapmasına izin verin, bırakın her şeye dokunsun hatta bardağındaki içeceğini üzerine dökmesine ses çıkarmayın ve ondan yetişkinler gibi yemek yemesini beklemeyin. İlk zamanlarda bebeğiniz sofraya ilk katılımını kutlamak isteyecek ve yemek vaktini kendine göre eğlenceye dönüştürecek yollar arayacaktır. Bu durumda bebeğinizin en büyük destekçisi olun ve sabırlı davranarak sizler de anne, baba olarak durumdan faydalanıp mutlu olmaya bakın.

Ailenin yemeklerine şeker, tuz ya da diğer baharatları karıştırmadan önce çocuğunuzun porsiyonunu ayırın. Bununla birlikte, sofra tuzu yerine iyotlu tuz kullanmanız daha iyi olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1