Aile Çıplaklığı

Birçok aile bu yaşlarda karşı cinsin çıplaklığıyla ilgili bazı kaygılar taşır. Bu kaygılar çocukların mahremiyet alanlarını oluşturur.

Aile Çıplaklığı

Çocuğa çıplaklıktan utanmamasını nasıl sağlanabilir?

Çocuğunuzla geçirdiğiniz bütün zamanlar onun özel alanlarını da kapsar. Bu yaşlarda henüz kendi alanını tam oluşturmadığından zamanının çok büyük bir kısmını sizinle geçirir. Bu da sizin her yerde beraber olduğunuz anlamına gelir. Beraber yıkanmanız ve beraber giyinmeniz de kaçınılmaz olur. Özellikle üstünüzü değiştirirken veya banyo alanlarında çocuğunuzu yalnız bırakmak yerine beraber yıkanmayı ve giyinmeyi tercih edersiniz. Bu hemcins ebeveyn için sorun değildir ancak karşı cinsi çıplak görmesi 3 yaş ve sonrası için çocuğun gelişimini etkiler.

Çocukta tuvalet eğitimi ile birlikte kendi mahrem alanını oluşturursunuz sonra da bu konuda ona sınırları öğretmeye başlarsınız. Sizden öğreneceği mahrem alanı, zamanla onun dışarıda geçireceği zaman diliminde başkalarına karşı koruyacağı mahrem alanını oluşturacaktır. 3 yaş ve sonrasında ebeveyni olarak çıplaklık sınırlarını belirlersiniz. Bu dönem itibariyle zaten o da çevresini gözlemleme, tanımlama evresine girer ve mevcut farklılıkları anlamaya çalışır. Hemcinsini çıplak görmeyi anlasa da karşı cinsin çıplaklığı onda soru işaretlerine sebep olur. Annenin kız çocuğuyla babanın da erkek çocuğuyla yıkanması ve giyinmesi gelişimini olumsuz etkilemez. Hatta bu süreçte mevcut farklılıkları sorgular ve anlamaya çalışır. Bu gibi durumlarda mümkün olduğunca sorduğu sorulara en yalın şekilde cevap vermekte fayda vardır.

Karşı cinsi çıplak görmek çocuğun gelişimini nasıl etkiler?

Tesadüf eseri karşı cinsi çıplak görebilir. Böyle bir anda panik olmayıp ve olumsuz bir tepki vermemeye dikkat edebilirsiniz. Sakinliğiniz ona da yansıyacaktır. Çocuğunuz bedeninden ya da karşı cinsin bedeninden utanmamalı, kendi çıplaklığının kötü bir şey olduğunu hissetmemelidir. Eğer siz onun gözlerinde karşı cinsi çıplak görmüş olmasıyla ilgili bir korku görürseniz mutlaka çocuğunuz sakinleştirerek kafasındaki tüm soru işaretlerini temizleyebilirsiniz. Aşırı korumacı ya da keskin sınırlar çizen ebeveyn olmamaya özen gösterirseniz cümlelerinizi daha kolay anlayacaktır. Çıplaklık konusunda ilk hassas evre karşı cins ile banyo yapmayı ayırmak ve önünde giyinip soyunmamak olduğunu unutmamalısınız. Çocuğunuz bu mesaj ile sinyalleri doğru bir şekilde alırsa bir süre sonra kendisi de başkalarına karşı bu mahremiyet alanını kolaylıkla oluşturacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0