Aile Büyüklerinin Çocuk Yetiştirmeye Etkisi

by Bebek Melekleri

Aile büyüklerinin çocuk yetiştirmeye oldukça etkisi vardır. Söz konusu çocuk yetiştirmek olunca günün her saati arayıp merak ettiklerimizi sorabileceğimiz ilk kişi kendi ebeveynlerimizdir. Bu çok yararlı olabileceği gibi zor bir durum da oluşturabilir. Konunun ayrıntıları için makalemize göz atabilirsiniz.

Aile büyüklerinin çocuk yetiştirmeye etkisi nedir?

Çocuk yetiştirmeyle ilgili her geçen gün bilimsel araştırmalar yapılıyor ve edinilen yeni bilgiler kendi ebeveynlerimizin bilgilerini yanlış olarak değerlendirmemize sebep olabiliyor.

Bu çatışmaları en aza indirmek için ebeveynlerinizin, torunlarını ne sıklıkla göreceklerini belirlemeniz faydalı olacaktır. Ayda bir kez gibi az, haftanın dört günü gibi de sık olmamalıdır. Sayı kadar birlikte geçirilen zaman da önemlidir. Haftada birkaç kez çocuğunuza bakması için büyükannesine bırakıyorsanız çocuğunuzun, büyükannesini bakıcı gibi görmesine neden olabilir. Büyükanne açısından da kendisini bakıcı gibi hissedip zamanla çocuğunuza görev bilinciyle bakmasına sebep olabilir. Bir araya gelip konuşarak bir buluşma rutini oluşturabilirsiniz. Sizin, ebeveynlerinizin ve çocuğunuzun ortak bir günü ya da sadece çocuğunuzun ve büyükannesinin ayrı bir günü olabilir. Bu süre iyi dengelenmelidir.

Bunun yanı sıra; bebeğinizin bakımıyla ilgili kendi anne babanız ve eşinizin anne babasıyla zaman zaman çatışmalar da yaşayabilirsiniz. Bu anlaşmazlıklar kaçınılmazdır. Ama onların sadece fikir verebileceklerini, karar mekanizmasının siz olduğunuzu uygun bir dille anlatmanız gerekir. Sizleri çok iyi yetiştirdiklerini ve bu sayede sizin de bebek sahibi olduğunuzu, bilgilerine ve fikirlerine güvendiğinizi fakat karar vermeden önce başka kaynakları da (doktorlar, kitaplar gibi) değerlendireceğinizi söylemenizde fayda vardır.

Çocuğunuz için de büyükanne evinde vakit geçirmek önemlidir. Örneğin; sizin evinizde ayaklarını koltuğun üzerine koyması serbestken büyükannesinin evinde bu yanlış bir davranış olabilir. Çocuğunuz bu farkı anlar ve büyükannesinin evinin kurallarına uyum sağlar. Bu çocuğunuzun, bulunduğu ortama uyum sağlama yetisini geliştirir. Bir diğer öneriyse; bebek bakımıyla ilgili edindiğiniz her bilgiyi ebeveynlerinizle de paylaşın. Bu onlarında bebek bakımıyla ilgili yeni bilgiler edinmesini ve size karşı daha anlayışlı olmalarını sağlar. Ne yapacağınız konusunda emin olmadığınız zamanlarda mümkün olduğunca başkalarından da fikirler alın. Aileler, doktorlar, çocuk gelişimi uzmanları, çocuk yetiştirme grupları size yardımcı olabilir.

Akıntının kanamalı olması ve yinelemesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler