Katılma Nöbetleri

by Bebek Melekleri

Ağlayan bebek istediklerini yaptırmak için başvurduğu ağlama nöbetlerinde neler yapılmalıdır, gelin birlikte inceleyelim.

Ağlayan bebek istediklerinin yapılmaması, düşme, çarpma ve panik durumu gibi olayların sonucunda katılmalar oluşabilir. Katılma, nefes alıp verememe durumudur. Rengi morarır, solar, sessizleşir ve derin bir nefes alarak ağlamaya devam eder. Bazen bu düzgün nefes alınamayan dönemde kasılmalar neticesinde hayati kayıplar meydana gelebilir. Nöbet anında gözlerde kayma, titreme, kol ve bacaklarda kasılma artışları gözlenebilir. Katılmalar kalp atımındaki yavaşlayamaya bağlı olarak derecesini belirler.

Ağlayan bebek, Ağlayan bebeğe nasıl davranılmalı ?

Yapısal olarak incelendiğinde; oksijen taşıyan yapılarda demir bulunmaktadır. Kansızlığa sebep olan demir eksikliği, oksijen iletim derecesini düşürür. Nefes alma zorluğunda vücutta oksijen azalır ve eğer kansızlık varsa demir yetersiz gelebilir. Ağlamalar esnasında ailenin tavrı oldukça önemlidir. Aile içi şiddet, ailenin tedirgin yapısı katılma evresine geçişi kolaylaştırır. Bebekler katılma nöbetlerini oyun hâline getirip ailelerine isteklerini yaptırmak isteyebilir. Böyle bir durumda aile soğukkanlı ve korkusuz tavrıyla katılmaların sonlanmasını sağlayabilir. Ağlayan bebek sakinleşir.

Katılma sonucunda şiddetli sara nöbeti eğrisi gözlemlenebilir. Bunun bir ağlama nöbeti olduğunu anlamayan anne-baba sara nöbeti olarak düşünebilir. Bazen bunun beyine ait refleksif bir kasılma olduğu bilse de panikle sara nöbeti olduğunu düşünebilir. Sara nöbetinin ve katılmanın farkı ağlama kaynaklı olmasıdır. Katılmalarda öncesinde ağlama durumu gözlenmektedir. Katılmalar, bebek söylenileni anlayabilecek ve komutlara karşılık verebilecek erişkinliğe sahip olana kadar devam edebilir. Böyle bir durumda dikkatli ve sakin olmanız oldukça önemlidir.

Bebeklerde kas gelişimi, motor becerileri gelişimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin