Ağlamayla başa çıkmak biraz zor olabilir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren iletişim kurmak için ağlamayı tercih eder. Birçok farklı sebebi olan bu ağlama hâliyle başa çıkmak ebeveynler için önemlidir. Bazı yöntemler her seferinde işe yaramasa da denemeye değer.

Bebeğinizin ağlamasıyla başa çıkmak için bebeğinizi kucaklamak ilk akla gelen seçenektir. Bebeğinizin fiziksel olarak size temas etmesi, kucağınızda olması, haz duymasını ve sakinleşmesini sağlar.

Ağlamayla nasıl başa çıkılır?

Ağlamak bebeğiniz için bir iletişim şeklidir. Bu durumda bebeğinizin iletişim talebine cevap vermeniz gerekir. Bebeğinizin ağlamasını dikkate almayıp ilgilenmemeniz onu güçsüz ve önemsiz hissettirebilir. Bebeğinizin ağlamasına birkaç dakika cevap vermemeniz ağlamasını şiddetlendirebilir. Ağlamaya cevap vermeme hâli bazen bebeği bir rutine alıştırmak için belli bir düzende devam ettirilebilir. Örneğin bebeğiniz güvenli bir yerde ağlıyorken birkaç dakika buna izin verebilirsiniz. Ardından birkaç dakika sakinleştirmek için kucağınıza aldıktan sonra tekrar geri bırakabilirsiniz. Bunu tekrarlamak bebekte rutin oluşturacağı için ağlamayı engelleyebilir.

Neden ağladığını çözmekte ve buna yönelik bir çözüm üretmekte fayda vardır. Açlık, uyku, temizlik ve sıcaklık durumunu kontrol edin. Bebeğiniz yaklaşık yarım saattir aynı manzarayı izliyorsa bundan sıkılmış olabilir. Pozisyonunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Rutinden şaşmak da bebeği strese sokabilir. Bir rutine bağlı hareket ediyorsanız bundan şaşmamaya gayret edin.

Bebeğiniz anneden ayrı kaldığı için ağlıyor olabilir. Yakın olmak bebeğinizin güven duygusu için iyidir fakat sizin stresinizi hissetmek onu daha çok ağlatabilir. Gerginlik ve stres hissettiğiniz zamanlarda bebeğinizi güvendiğiniz başka birinin kucağına vererek sakinleştirmeniz ikiniz için de iyi olacaktır.

Bulunduğunuz ortamın havası bebeğinizi etkiler. Temiz havaya çıkmak bebeğinizi sakinleştiren etkenlerden biridir. Bu bebeklerin mizacına göre değişkenlik gösterir. Yeni ortamlar genellikle bebekler tarafından yadırganır. Bazen herkesin ilgi odağı olmak da bebeği sıkabilir.

Bazı bebekler ilk aylarda sadece yatıp etrafı izlemekle yetinebilir. Bazılarıysa bu durumdan sıkılarak ağlar. Bu gibi bir durumda bebeğinizi etrafta dolaştırmak, anlamayacak olsa dahi sohbet etmek onu rahatlatabilir.

Ağlayan bebeğinizi kundaklamayı deneyebilirsiniz. Bu kendini güvende hissetmesini sağlayacağından işe yarayabilir. Onu kollarınıza alarak göğsünüze yaslamanız da aynı etkiyi yaratacaktır.

Sıcak bir banyo bebekleri gevşetmek için etkili bir yöntemdir. Ancak bu her bebek için geçerli olmayabilir. Sıcak bir banyo sonrası masaj da aynı etkiyi yaratabilir.

Bebeğinizin ağlama sorununu kendin başınıza çözmekte başarısız oluyorsanız bunun için bir yardım almakta fayda vardır. Yeni bebek beraberinde birçok sorumluluğu da getirdiği için bu hâl sizi stres altında hissettirdiği için de çözemiyor olabilirsiniz.

İlk ayda sizi neler bekliyor ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler