Ağız Yaralanmalarında Uygulanabilecek Yöntemler

by Bebek Melekleri

Çocuklarda ağız ve dudaklarda çeşitli yaralanmaların görülmesi olasılık dâhilindedir. Bunların ne olduğunu ve nasıl müdahale etmeniz gerektiğini bilmek, bu tür bir yaralanmada doğru hareket etmenizi sağlayabilir.

Ağız içinde veya dudaklarda görülebilecek kesikler, diş kırıkları, dişin çıkması, dudakta görülebilecek yarıklar, ağzın içine veya gırtlağa yabancı cisimlerin kaçması gibi çocuklarda çeşitli ağız yaralanmalarının görüldüğü durumlarda bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı tekniklerin varlığından söz edilebilir.

Ağız yaralanmalarında neler yapılabilir?

Çocuğunuzun ağzının içinde veya dudaklarında kesikler bulunması, dudak yarıkları gibi durumlar sık görülebilir. Bu durumlarda yanak içinde veya dudakta görülebilecek ağrıyı dindirmek, kanamayı durdurmak için çocuğunuzun bir buz küpü emmesini veya buzlu bir tatlı gibi yiyecekler yemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çocuk sürekli bir büyüğün gözetimi altında olmalı, buz küpü çocuğun boğazına kaçabilecek kadar küçüldüğünde yenisiyle değiştirilmelidir. Dil kanamaları görüldüğü durumlarda kanama kendi kendine durmazsa, kesiğin iki tarafından hijyenik bir bezle sıkabilirsiniz. Eğer ağız içindeki yaralanma, çocuğunuzun ağzının üst kesiminin arka ucunda bulunan yumuşak damak kısmında, boğazının arka tarafında meydana geldiyse, ağız içindeki kanama 10-15 dakika içinde durmazsa veya yaralanmaya sopa, kalem gibi delici olabilecek bir cisim sebep olduysa hastaneye gitmeli ya da doktorunuzu aramalısınız.

Diş kırıkları görülen durumlarda önce temiz bir bez ve ılık su yardımıyla ağız içinde kalabilecek diş artıkları gibi şeyleri temizleyin. Kırılan dişin parçalarının çocuğunuzun ağzında kalıp kalmadığını kontrol ederek oluşabilecek şişliği en aza indirmek için kırılan dişin bulunduğu bölgenin dış tarafına soğuk kompresler uygulayabilirsiniz.

Büyük çocukların kalıcı dişlerinden biri yerinden çıktığında akan suyun altında yumuşak bir şekilde yıkanmalıdır. Ayrıca dişin kökünden değil tepesinden tutulmaya dikkat edilmelidir.  Dişin yerinden çıkmasının üzerinden 30 ila 45 dakika arası bir zaman geçmediyse müdahale edilebilir. O zaman diş yerine yerleştirilmeye çalışılabilir veya dişi yerine yerleştirmesi için bir dişçiye gidilebilir. Dişi yerine takmak için dişçiye gidilirken çıkan dişin sütün içinde, musluk suyunda veya ağız içinde tutulması gerekir.

Çocuğunuzun gırtlağına kaçan ve dışarıdan yakalanamayan cisimleri çıkarmak zor olabilir. Eğer bunun için dikkatli davranılmazsa cismin daha da ileriye gitmesine veya başka olumsuz durumlara neden olunabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında eğer kaçan cisim, kâğıt veya ekmek parçası gibi yumuşak bir şeyse çocuğunuzun yanaklarından bastırarak ağzını açıp bir cımbız yardımıyla cismi çıkarmaya çalışabilirsiniz. Başka türdeki cisimleri çıkarabilmek için cismi görüyorsanız parmağınızı kıvırıp çabuk bir şekilde cisme yandan dokunarak yapabileceğiniz parmak darbesi yöntemini deneyebilirsiniz.

Aile büyüklerinin çocuk yetiştirmeye etkisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler