8 HAFTALIK ÇOCUKLARDA HUYSUZLUKLAR

Yeni dünyasına adapte olmaya çalışan çocuk, çoğu zaman hareketleriyle sıkıldığına dair bir izlenim bırakabilir. Bu huysuzlukların tamamı geçiş sürecinin sonuçlarıdır. 8 Haftalık çocuklarda huysuzluk görülebilir.

8 HAFTALIK ÇOCUKLARDA HUYSUZLUKLAR

8 Haftalık Çocuklarda Huysuzluk Neden Olur?

Çocuklar bu dönemde daha fazla ilgi isteyebilir. Onu eğlendirmek için ebeveynlerin daha fazla zaman ayırması gerekebilir. Eskiden rahatça beşiğinde yatan çocuğun bu dönemde gece yatmalarında huzursuzluk çıkartıp kendini ebeveynlerin yanına aldırması gözlemlenebilir.

Bazı annelerin hoşuna giden bazılarının da üzüldüğü diğer bir durum bu zamanda çocuğun yabancılara verdiği tepkidir. Ebeveynlerine sürekli gülücükler dağıtan çocuk yabancı birisini gördüğünde gülmeyi bırakabilir. Ebeveynler bazı çocukların uyurken bile bu hassasiyeti gösterdiğini görebilir.

Çocuklar bu dönemde tüm gün annenin memesini emmek ya da biberonuyla vedalaşmamak isteyebilir. Burada çocuğunun asıl amacının süt emmek olmadığını ebeveynler gözlemlediğinde görebilir. Annenin memesinden ya da biberondan hiç süt emmese bile emme zamanlarını kendilerinin belirlemesine izin verilen çocuklarda sık görülebilir. Bu süreçte bazı anneler sütlerinin yetmediğini bazıları da artık emzirmenin bırakılması gerektiğini düşünebilir. Fakat ebeveynlerin çocuğu emzirmeyi bırakması kesinlikle önerilmez. Kendince fırtınalı bir dönem geçiren çocuk memeyi beslenmekten çok huzur bulmak, kendini güvende hissetmek için kullanır. Bu dönemdeki çocukların parmak emmeleri de benzer durumları işaret edebilir.

Ebeveyn çocuğu yatırmak üzere olduğunda bu durumu hisseden çocuk ellerini, ayaklarını kullanarak ebeveyne sıkıca sarılıp durumu zorlaştırabilir. Bu hareketler, çocuğun ebeveyne bağlılığını gösterebilir. Ebeveyn, bu dönemde çocuğun eskisi kadar iyi uyumadığını gözlemleyebilir. Çocuğu yatırmak istediğinde çocuk ağlayabilir. Bu dönemde ebeveynler çocuğun beşiğinden, oyuncaklarından, odasından ya da farklı varsayımlardan korktuğunu düşünebilir. Çocuk çeşitli uyku problemleri yaşayabilir. Bazı çocuklar uyandıktan sonra hemen uyuyabilse de bazıları tekrar uykuya dalmakta zorluk çekebilirler.

8 haftalık bir bebeğin bu süreçte sürekli annesini araması, neredeyse annesine yapışık bir hayat sürmesi, sık sık ağlaması günlük yaşantının bir parçası hâline dönüşebilir. Bu çocuğun sağlıklı bir gelişim süreci içinde olduğunun, değişimlere tepki verdiğinin belirtileri olabilir.

Çocuk daha değişikliklere uyum sağlayamamıştır ve bu durum kafasını karıştırır. Bu sebepten huzursuz olması da normaldir. Ebeveynler bu süreçte çocuğun yanında olarak destek gösterebilir. Yeni dünyasına alışması ve güven hissetmesi biraz zaman alabilir. Ebeveynlerle birlikte dünyayı keşfetmek için kendine olan güvenini kazanacaktır.

BEBEKLERDEKİ HUZURSUZLUK BELİRTİLERİ VE SEBEPLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0