ALTI YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN GENEL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

Son çocukluk dönemi de denilen 6 yaşın ilk gelişim dönemleri, 2,5 yaş gelişiminde de görüldüğü gibi zor bir hâl almaya başlayabilir. Ancak bu yaştaki çocukların genel gelişim özellikleri çoğunlukla oturmuş olduğundan normal bir evreye de rastlamak olasıdır.

ALTI YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN GENEL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

6 yaş gelişim özellikleri nelerdir?

6 yaşındaki çocukların, motor ve dil gelişimleri hayli ilerlemiş olduğu için; hızlı yürüyüp koşabilen, futbol ya da diğer top oyunlarını oynayabilen, ok atabilen, el göz koordinasyonu isteyen işleri ustalıkla yapabilen, sorumluluk alabilen, kendi işlerini bir miktar da olsa kendileri yapabilen bireyler olmaları beklenebilir. Yine de gelişimleri hızla sürmektedir. 6 yaş çocuğunun diğer bir önemli özelliğiyse, yaşadıkları ani değişimlerdir. Ebeveynlerin de fark edebileceği üzere çocuklar, bir gün önceki hâllerinden çok farkı olabilirler. Bunun bir etkisi de tembel ve kararsız olabilmeleridir. Karar alma mekanizmalarında durağanlık başlayabilir.

6 yaşındaki çocuğun dil ve motor gelişimi nasıldır?

Bu evrede çocukların ince motor becerileri çok gelişmiş olduğundan ince el işlerinde becerikli olmaları beklenmektedir. Kesme, yapıştırma, çizme ve araç gereç kullanımında ustalaşmışlardır. Sözcük hazineleri 10 bin kelimeye varabilmektedir. Bazı harfleri aslına uygun şekilde yazabilirler. Bazı durumlardaysa kendi adlarını ve soyadlarını da yazabildikleri görülmüştür. Keşif ve merak dürtüleri oyunlarda da kendisini gösterir ve her gün farklı bir oyun yaratabilirler. Genelde gruplar hâlinde oyun oynamayı sevebilirler. Evde veya dışarda bazı hafif sorumlulukları üstelenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler.

Bu dönemde, çizdikleri resimlerindeki ayrıntılar dikkate değer bir biçimde artabilir. Nesneler arasındaki oranlar da daha gerçekçi bir hâl almaya başlar. Çocukların özellikle 5-6 yaşlarında çizdiği cisimler daha simgesel olmakla birlikte kavramlara meraklı olmaları nedeniyle bildikleri nesneleri her gün biraz daha farklı ve gerçekçi çizebilirler. Bu dönemde çizilen resimlerde kapalı mekânlar tam olarak yansıtılmadığından duvarlar saydamdır, evlerin içindeki kişiler ve eşyalar dışarıdan görülebilir. Kâğıtları daha iyi kullanmaları söz konusudur ve resim kompozisyonunu sayfanın daha merkezine yakın olarak oluşturabilirler. Önceden yaptıklarının aksine nesneler daha çok yer çizgisinin üzerinde ve daha anlamlı olarak yerleştirilebilir.

ZOR ÇOCUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0