6 Aylık Bebeğinizin Gelişimine Destek Olmanın Yolları

by Bebek Melekleri

Bebeğinizin gelişirken size düşündüğünüzden çok daha fazla ihtiyacı vardır. Bu süreçte bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz bebeğinizin gelişimi açısından önemli bir nokta olabilir. 6 aylık bebek gelişimi bebeğiniz için dönüm noktasıdır.

6 aylık bebek gelişimi nasıl destek olunur?

6.ay bebeğiniz için dönüm nokta kabul edilebilir. Bebeğinize yardımcı olabilmek için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Öncelikle bebeğinizi 10 dakikayı geçmeyecek şekilde etrafına destekler koyarak oturtabilirsiniz. Eline ve yetişebileceği alanlara oyuncaklar koyarak, oyun oynamasına yardımcı olmanız önemlidir. Bebeğiniz yatarken kimi zaman değişik noktalardan ona seslenerek veya bir çıngırakla dikkatini çekerek, bebeğinizin uyardığınız yöne dönmesini ve o pozisyonda yatmasını sağlamanız vücuduna iyi gelecektir.

Bebeğiniz yüzüstü yatarken uzak bir noktaya ilgisini çeken bir oyuncak koyduğunuzda ve ona doğru gitmesi için bebeğinizle konuştuğunuzda, eğer ki bebeğiniz bir çaba gösterirse tabanlarından hafifçe iterek oyuncağa ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu gelişimi açından faydalı olacaktır. Bebeğinizin çıkardığı heceleri siz de onunla birlikte tekrar edin. Etrafın pisleneceğinden çekinmeden yiyebileceği yemekler vermeye özen göstermeniz yararlı olabilir. Bu sayede bebeğinizin kendi kendine beslenmesini desteklemiş olacaksınız. Kendi varlığını fark etmesine yardımcı olmanız bebeğinizin gelişimi için önemli bir noktadır. Bebeğinize aynada yansımasını göstermenizde, adını yüksek sesle ve sık sık söylemenizde faydalı olacaktır.

Bebeğinizin konuşması için emme, yalama ve çiğneme hareketleri önemli birer faktördür. Bu sebeple yemek yerken bu hareketleri çeşitli oyunlarla desteklemeniz bebeğinizin konuşmaya başlamasına yardımcı olabilir. Şarkı ve ninni söylenen bebeklerin daha erken konuşmaya başladıkları bilinmektedir. Bebeğinizin bu faaliyetleri göstermesine destek olmanız onun için yararlı olacaktır.

Bebekler için gülmek çok önemlidir. Bu sebeple sık sık gülmeye ve bebeğinizi güldürmeye çalışabilirsiniz. Nesneleri karşılıklı alıp-verme, atıp-tutma şeklinde oyunlar oynayabilirsiniz. Bir eylemi gerçekleştirdiğinizde bu eylem sizin için çok basit olsa bile ona açıklamayı ihmal etmemelisiniz. Topu bebeğinize fırlatırken, “Topu şimdi sana fırlatıyorum.” gibi açıklamalar yapmanız bebeğinizin algısının gelişmesine yararlı olacaktır. Bebeğinizi kucağınıza almaya giderken, ona kollarınızı açın ve ismini söyleyin, böylece ona doğru gittiğinizi belirtmiş olursunuz ve bu şekilde bebeğinizin bilinç seviyesinin gelişmesine de katkı sağlayabilirsiniz.

YARALANMALARDA VE BOĞULMALARDA YAPILMASI GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin