6. Ayda Bebeğinizin Algı Gelişimi

6. ayına ulaşan bebeğiniz etrafında olan pek çok olaya tepki vermeye başlayacaktır. Bu süreçte bebeğinizle aranızdaki bağ güçlenmiş olmakla birlikte onun gelişimi için sizin yapabileceklerinizin önemi de artmış durumdadır.

6. Ayda Bebeğinizin Algı Gelişimi

6.ayda bebeğim neler yapabilir?

Bebeğiniz geçen 24 haftalık süreç içerisinde çevresini sürekli olarak gözlemledi. Bu gözlemleri algısal becerileri sayesinde yapabildi. Bebeğinizin hâlâ algısal becerileri gelişmektedir ve bitmek bilmeyen görsel bir merak içerisindedir.

Bu dönemde görüş alanına giren neredeyse her şey ilgisini çekmektedir. Bebeğiniz yanında olan yetişkinlerin yaptıklarını dikkatlice izlemeyi ihmal etmez. Göz hizasında olan ve çok uzakta olmayan nesnelere hemen dikkat kesilir ya da baktığı nesneleri hemen eline almak için uzanır. Bu el-göz koordinasyonun geliştiğini göstermektedir. Bir cismi kavrarken bütün avucunu kullanır. Aynı zamanda bir elindeki cismi diğer eline geçirebilir. Eğer ki elindeki oyuncağı görüş alanındaysa ve yere düşüyorsa düşene kadar izleyebilir. Oyuncak görüş alanının dışına düşerse ya hiç umursamayabilir ya da eliyle anlamsız bir arama içine girişebilir. Yaklaşık 3 metre uzaktaki ufak topları izleyebilir. Aynı zamanda yukarıya doğru fırlatılan topları da dikkatle izler fakat uzun süre bu duruma odaklanmakta güçlük çekebilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise gözlerinin birlikte hareket etmesidir. Eğer ki gözleri birlikte hareket etmiyorsa (şaşılık durumu) doktorunuza danışmanız bebeğinizin için sağlıklı olacaktır.

6.aydaki bebeğin tepkileri nasıldır?

Aynı zamanda bebeğinizin duyma duyusundaki gelişmeler de devam etmektedir. Annesinin diğer odadan gelen sesini duyduğu zaman o sese doğru dönebilir ve ona ulaşmak için çeşitli sesler çıkarmaya çalışabilir. Çevresinde kimse yokken kendi kendine şarkı mırıldanır gibi sesler çıkarabilir. Bu sesler çoğunlukla iki heceli, hoş ve uyumlu olmaktadır. 6 aylık bebekler hangi sesin hangi yüze ait olduğunu bilebilirler. Bir odada görmeden annesi ile babasının konuştuğunu işitirse anne-babasının oda içinde nerede olduğunu anlayabilir. Bebeğinizle oyun oynarken onun gülücükler dağıttığını ve kendi kendine çığlıklar atarak eğlendiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda eğer ki kızar, sinirlenir ya da canı sıkılırsa bağırabilir. Annesinin sesine verdiği tonlamayı çok iyi ayırt eder ve annesinin kızdığını mı yoksa sevecen bir şekilde mi konuştuğunu anlayabilir. Bu sayede ona göre tepkiler gösterebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0