Beş Yaşındaki Çocuklarda Gelişim

by Bebek Melekleri

Çocuk gelişiminde yaşanan bazı dönemler ebeveynlerin dikkatli olması gereken zamanlardır. 5 yaşına ulaşan çocukların gelişimleri gözle görülür bir seviyeye ulaşmıştır. Ebeveynlerin, çocuklarının bu döneminde daha çok zihinsel ve sosyal gelişimlerine odaklandıkları görülmektedir. 5 yaş gelişim özellikleri nelerdir bilmenizde fayda var.

5 Yaş Gelişim Özellikleri Nelerdir?

İlk çocukluk döneminin en önemli evresi, “altın yaş” olarak da değerlendirilen beş yaş dönemidir. Beşinci yıldan sonra çocuklar daha bilge, olgun ve insancıl olabilirler. Bu yaşın en belirgin özellikleri ise yeterli ve dengeli olabilmeleridir. Önceki yaşlarda yaşanan görece karmaşıklığın, bu dönemde dinginliğe ulaşması beklenebilir.

Bu dönemden sonra çocuklar, içinde bulundukları sosyal çevre ve kültüre uyum sağlamada daha yetkindirler. Dolayısıyla beş yaşındaki çocuklar için, daha önceki yaşlarına nazaran yüksek derecede toplumsallaşmış bireyler denebilir. 5 yaşındaki çocuklar, 4 yaşındakilerin aksine bir işin yarım kalmasından hoşlanmayabilirler. Genellikle başladıkları işi bitirmeye yetkin ve meyilli olabilirler. Karar mekanizmaları artık çok daha hızlı işleyebilir ve son derece düzgün cümleler kurarak kendilerini daha iyi ifade edebilirler. Bu yaşın diğer bir özelliği ise önceki yaşlara göre diğer insanlarla daha etkili iletişime girebilmeleridir. 5 yaş çocukları okullarına, ailelerine, çevrelerine, topluma kısacası içinde yer aldıkları her türlü sosyal çevreye ve ortama adaptasyon sağlayabilirler. Kendileriyle ve çevreleriyle çelişmeleri özellikle bu yılda beklenmemektedir. Kriz anlarında soğukkanlılıklarını koyabildikleri de görülebilir. Oldukça dikkatli olan beş yaş çocukları, kendi kendilerine eleştirebilme yetilerine sahip olabilirler. Bu dönemde, genellikle kendilerine güvenen çocuklar, çoğu durumda kendilerine söylenenlere inanabilir ve uyum gösterebilirler. Daha önceki gelişim süreçlerinin de etkisiyle hafızaları gelişmiş olan beş yaş çocukları, güçlü bir zihinsel ve bilişsel gelişime sahiptirler.

5. yıl; motor dengenin üst düzeyde olabildiği, bireysel ve toplumsal ilişkilerin daha önceki dönemlere göre daha çok farkında olunduğu, benlik kavramının yerleştiği, uyum yeteneğinin zirve yaptığı bir çocukluk dönemidir. Diğer taraftan bahsi geçen davranışlara ve yeteneklere ulaşamayan çocuklar içinse çok geç kalınmadan uzman doktor ve psikologlara danışılmalı, gelişmelerine hangi durumun engel olduğu araştırılmalıdır.

BEDEN DURUŞU VE MOTOR GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

5-yas-gelisim-ozellikleri

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin