OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN SERGİLEYEBİLECEĞİ DAVRANIŞLAR

Çocukların 4-5 yaşlarına geldikleri dönemde önceki dönemlere göre daha fazla hareket ettikleri ve bazı farklı davranışlar sergiledikleri görülebilir. Okul öncesi dönemin ortaları sayılabilecek bu dönemde çocukların ne tür davranışlar sergileyebileceklerini bilmek, anne ve babaların işlerini kolaylaştırabilir. 4 yaş davranışları nasıl olur gelin bakalım.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN SERGİLEYEBİLECEĞİ DAVRANIŞLAR

4 Yaş davranışları nasıl olur?

Çocuklar 4 yaşına geldiğinde onların ilk 3 yıla oranla daha enerjik ve hareketli oldukları rahatlıkla gözlemlenebilir. Bu dönemde bulunan çocuklar kendilerini önceki dönemlere oranla daha iyi kontrol edebildiklerinden, hareket kabiliyetleri daha da arttığından ve çevrelerini keşfetmek için çok hevesli olduklarından dolayı enerjik bir yapıya bürünebilirler. Bu fazla hareketli dönemin 5 yaşına doğru azalacağını söylemek mümkündür. 5 yaşına yaklaşıldığında çocuklar genellikle daha sakin ve kendine güvenli davranışlar sergileyebilirler.

4 yaş döneminin, anne ve babalar için zorluklar yaşanacak bir dönem olacağı söylenebilir. Bu dönemdeki çocuklar sık sık duygu değişimleri yaşayabilir, keyifli olduğu zamandan kısa bir süre sonra huysuzluk belirtileri göstermek gibi hızlı duygu geçişleri yaşayabilirler. Ayrıca 4 yaşında bulunan çocuklar, bazı alışkanlıklarından vazgeçme konusunda zorluk yaşayabilirler. Bunun nedeni büyük ihtimalle vazgeçeceği alışkanlığın ardından ne yapacağını bilememe korkusu yaşayıp endişe duymaları olacaktır.

Okul öncesi dönemde çocukların yapabileceği davranışlar nelerdir?

4 yaş döneminde bulunan çocuklar anne ve babalarının uygun bulmadığı davranışları sergileme, uygun olmayan kelimeleri kullanma gibi konularda da hevesli olabilirler. Anne ve babalarından gelecek olan tepki ve ilgiden keyif duydukları için bu tür davranışlar sergileyebilirler. Bu dönemde çocuklar uygun olmayan davranışlar sergilediklerinde anne ve babalar aşırı tepki gösterirse uygun olmayan davranışın tekrarlanma olasılığı artacaktır.

4 yaş döneminde bulunan çocuklar, başkalarına ait eşyaları izinsiz alma davranışı da sergileyebilirler. Bu durum, onların kötü niyetli olmalarından değil, sahiplenme, mülkiyet gibi kavramları henüz tam olarak anlamamalarından kaynaklanacaktır. Bu dönemde bulunan çocukların yaratıcılıklarında da büyük gelişmeler görülebilir. Yarattıkları hayal dünyaları bu dönemde genişleyecek ve farklı şekillerde, farklı konularda oyunlar oynamaya başlayacaklardır.

5 yaşına gelindiğinde ise 4 yaşında görülen aşırı hareketlilik ve enerjiklik durumunun biraz daha hafiflediği gözlemlenebilir. Bu yaştaki çocukların, okul çağı için hazırlık döneminde olduğu söylenebilir. 4 yaş döneminde bulunan çocuklar genellikle, ebeveynlerinden büyük ölçüde özerkliğini kazanmış, başkalarına değer vermeyi öğrenmiş olacaklardır.

ÇOCUKLARDA UYUM SÜRECİ  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0