BEBEKLERİN 37. HAFTASINDA BEKLENEN DEĞİŞİKLİKLER

Bebekler dünyaya geldikten sonra hızlı bir büyüme kaydederler. Neredeyse her hafta çocuğunuzdaki değişimleri görebilirsiniz. 37. hafta da bu değişimleri net bir şekilde gözlemleyeceğiniz dönemlerden biridir. 37 Haftalık bebek gelişimi hakkında bilgi sahibi olmanız bebeğinizdeki değişiklikleri anlamanız için oldukça önemlidir.

BEBEKLERİN 37. HAFTASINDA BEKLENEN DEĞİŞİKLİKLER

37 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra hızlı bir şekilde çevresini keşfetmeye ve becerilerini geliştirmeye başlar. Gözlemleri sayesinde içinde bulunduğu çevre hakkında fazla bilgi sahibi olur ve yeni beceriler geliştirir. Bebeğinizdeki değişimleri onu gözlemleyerek fark edebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişiminin 37. haftasında, daha net gözlemler yapabilirsiniz. Çocuklar 36. ve 40. haftalar arasında keşfetmeye daha çok meyilli olabilirler. Bebekler bu dönemde çevrelerini keşfederken belli yöntemler kazanmaya başlayabilirler. Nesneleri tanımaya çalışan çocuklar, ilk önce onları sınıflandırırlar. Nesneleri, özelliklerine göre gruplara dâhil ederler. 37. haftada bebeğinizin nesneleri tanıyabilmek için onları detaylıca incelediğini görebilirsiniz. Yerde bulduğu küçük bir şeyi parmaklarının arasında tutup onu dakikalarca çözümlemeye çalışabilir. Benzer bir şeyi, çocuğunuz yemek yerken de yaşayabilirsiniz. Bebeğiniz yemek yerken tabağındaki sebze, meyve tanelerini ezerek ya da onların tadına bakarak tanımaya ve sınıflandırmaya çalışabilir. Bu süreçte çocuklar, nesnelerin birbirinden farklı özellikleri olduğunu anlamaya başlar ve onları bu özelliklerine göre gruplandırır. Mesela elmayla kabak farklı renkte ve tattadır ama ikisi de yenir. Nesneleri tanımakla birlikte bu haftada bebeklerin dil becerisi de gelişim gösterir. 37 haftalık bir çocuğun konuşmasına henüz zaman vardır ama konuşamasa bile bebeğiniz sizi anlamaya başlayabilir.

Çocuğunuzda meydana gelen bu değişimleri kendisi de fark edecektir ve muhtemelen ne olduğuna anlam veremeyecektir. Çocuğunuzun yaşayacağı bu karmaşa onun 3-6 hafta boyunca normalden fazla huysuzluk yapmasına neden olabilir.

BEBEĞİNİZİN 26. HAFTASINDA GÖREBİLECEĞİNİZ DEĞİŞİMLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0