34. Ayda Sizi Neler Bekliyor

Bebeğiniz 34. ayı tamamlaması itibariyle artık pek çok şeyi yapabilen küçük bir çocuktur. Bu aylar itibariyle yetenekleri gelişmeye ve yeni şeyler öğrenmeye devam eder.

34. Ayda Sizi Neler Bekliyor

Gelişim süreci her çocukta aynı mıdır?

Bebeklik dönemini geride bırakmış küçük çocuğunuz 34-36. ayında pek çok yeni davranış sergileyebilir. Sosyal hayata katılımı gittikçe artan çocuğunuzun arkadaşlarıyla iletişimi, aile içindeki davranışları ve kişisel becerileri bu aylarda da büyük bir hızla gelişir.

Gelişim süreci her çocuk için aynı hızda devam etmeyebilir. Çocuklar çok hızlı büyüseler de pek çok çevresel faktör gelişimlerini etkileyebilir. Eğer çocuğunuzu sosyal bir çevrede yetiştiriyorsanız 34. ay itibariyle arkadaşlıklar kurduğunu gözlemleyebilirsiniz. Hatta kendine favori bir arkadaş seçerek adıyla hatırlıyor olması da olasıdır. Arkadaşlarıyla sosyalleşirken oynadığı oyunlarda da fiziksel olarak kendini geliştirdiğini görebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz bu aylarda bir topu başının üstünden kaldırıp atabilir.

Konuşmanın gelişimi çocuktan çocuğa göre farklılık göstermesi mümkün bir konudur. Ancak 34. ayını tamamlayan bir çocuğun önceki aylara kıyasla konuşmalarının yarısı anlaşılıyor olacaktır. Bu her çocuk için geçerli olmasa da ek kullanımı da yaygın olarak görülür. Bu konuların tamamı genel olarak gözlemlenebilen gelişim özellikleridir. Eğer yukarıdaki özelliklerin bir veya birkaçını çocuğunuzda olmadığını düşünüyorsanız doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuz 34.ayda neler yapabilir?

Prematüre doğmuş olan bir çocuğunuz varsa bu aylara gelindiğinde gelişim konusunda miadında doğan yaşıtlarına yetişmiş olacaktır. Prematüre veya normal döneminde doğmuş olması fark etmeksizin bu aylardaki tüm çocuklar kendileri giyinmek konusunda ısrarcı olabilir. Daha önceki aylarda ortaya çıkan bu ısrar, bu ay yerini başarıya bırakacaktır. Çocuğunuz yalnızca kendi giyinmek istemekle kalmayacak, tişörtünü, pijamasını veya hırkasını tek başına giyebilecektir.

Çocuklar büyüklere özgü işleri yapmak konusunda oldukça heveslidir. Mutfağa çocuğunuzla birlikte girdiğinizde size yardım etme hevesinin, yardım edebiliyor olmaya dönüşmüş olduğunu görebilirsiniz. Örneğin sıklıkla beraber kek yapıyorsanız, çocuğunuz önceden izleyici konumundayken artık bazı malzemeleri karıştırma konusunda size yardım edebilir.

Resim yapmayı seven bir çocuğunuz varsa bu aylarda bu yeteneğinde de gelişmeler gözlemleyebilirsiniz. Şekilleri tanımaya başladığı bu aylarda bir yuvarlak çizmesini istediğinizde bunu başarması muhtemeldir. Renkler konusunda da kendini daha fazla geliştirmiş olacağı için en az 3-4 rengi tanıyabilir. Ancak bu özelliklerin tamamı çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Her çocuğun yetenekleri ve yatkınlıkları farklı olacağı için bunlar her çocuk için geçerli değildir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0