Üçüncü Yıldan Sonra Sosyal Beceriler, Oyunlar ve Dil Gelişimi

by Bebek Melekleri

3-4 yaş aralığındaki çocuk dünyasının önemli bir bölümünü semboller kapsamaktadır. Bu durum oyunlarını etkilerler ve sembolik oyunları sürdürmekten keyif alabilirler. 3 yaş dil gelişimi semboller ile gelişmeye devam eder.

3 yaş dil gelişimi nasıldır?

3 yaşından sonraki çocuklarda sembolik anlatım ve ifadeler kendisini geliştirebilir. Bu durumun hem oyunlarını hem de sosyal ilişkilerini etkilediği düşünülmektedir. Çocuklar, özellikle bu dönemlerde sembolik hareketler ve düşüncelerle dış dünyayı özümserler ve davranışlarını buna göre değiştirirler. Bazı günlerde çocuklarınızı gazete okur gibi yaptıklarını ya da telefonunuzu eline alarak sizin konuşmalarınızı taklit ettiklerini görebilirsiniz. Taklit etmek öğrenmenin en çok kullanılan yöntemlerinden birisidir.

Özellikle üçüncü yıldan sonra gözlenmesi muhtemel olan bazı davranışlardan vardır. Herhangi bir sağlık sorunları yoksa geceleri altlarını artık ıslatmazlar. Giysilerini, pantolonunu, eteğini, iç çamaşırını indirebilirler ve çoğu durumda tekrar geri giyebilirler ancak düğmeleri henüz yeterince iyi bağlayamayabilirler. Yemek yerken çatal ve kaşık kullanabilirler ve genelde daha sakin, sevecen bir mizaç içerisindedirler. Çocuğunuzun bazı işlerin üstesinden geleceğini düşünerek, ona karşı güven duygusunu hissetmeniz çok olasıdır. Çevrelerini derli toplu tutmaya özen gösterebilirler; ev işlerinde, bahçe varsa bahçe işlerinde, market alışverişlerinde ve bir şeylerin tamirinde aile bireylerine yardım etmekten hoşlanabilirler.

Kendi hayallerinde oluşturdukları nesneler ve kişilerle oyun oynayabilirler. Daha önceki yıllarda yaşanan oyun sırasında kendi kendilerine konuşmaları azalabilir ve yerine başkalarıyla iletişim gelebilir. Eğer arkadaş edindiyse onlarla oyunlara katılabilir ve oyun düzenleyebilirler. Oyuncak, yiyecek, çikolata ve şeker gibi çocukların ilgisinin üzerinde olduğu nesneleri başkalarıyla paylaşabilirler ve kardeş ilişkilerinde sevecen bir tutum takınabilirler, kardeşlerine sevgi gösterebilirler. İstekleri, ebeveynleri tarafından gerçekleştirilmediğinde ve ertelendiğinde bunu anlayabilirler. Zaman kavramını bir yetişkine yakın oranlarda kavrayabilirler ve geçmiş-gelecek hakkında fikir sahibi olabilirler.

Bu yaştan sonra çocukların daha anlaşılır ve mantıklı cümle kurabilmeleri söz konusudur. Cümle yapılarında gramere daha çok özen gösterebilirler ve birden çok önermeye sahip basit cümleler kurabilirler. Her ne kadar sosyal çevrelerinde ve kişiliklerinde benmerkezcilik azalmaya başlasa da dilsel gelişimlerinde, özellikle 3-6 yaş arasında benmerkezcilik önemli bir yer tutmaktadır. Bu yaştaki çocuklar genelde 300 kelimeye kadar dillerini bilebilirler. Konuşmadaki istekleri sonucunda bu sayı çocuktan çocuğa göre değişebilir. Olaylar arasındaki neden-sonuç ilişkisini ilkel düzeyde de olsa anlayabilirler ve cümlelerinde kullanabilirler.

SOSYAL BECERİLER VE OYUN GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin