3-6 Yaş Grubunda Yalan Söyleme Alışkanlığı ve Çözümleri

3-6 yaş arası yalan söyleme davranışının başladığı dönemlerdir. Çocuğun yalan söylemesinin birçok sebebi olabilir. Bu duruma doğru yaklaşıp ona yalanın neden kötü bir şey olduğunu anlatmanız önemlidir.

3-6 Yaş Grubunda Yalan Söyleme Alışkanlığı ve Çözümleri

Çocuklar neden yalan söyler?

Çocuklar da yetişkinler gibi bazı noktalar da yalan söyleyebilirler, bunu doğanın bir parçası ve öğrenme sürecinin aşamalarından biri olarak düşünebiliriz.

Genellikle, kendilerinin suçlu oldukları durumları örtmek, anne babanın yalan söylemeye verdiği tepkiyi görmek, anlattığı şeylerin büyüleyici olduğuna inandırmak ve ilgiyi üzerine çekmek için bu yola başvururlar.

3-6 yaş arası özellikle yalan söyleme davranışının başladığı dönemdir. Çocuklar 3 yaşını doldurduklarında, anne ve babanın aslında düşündükleri kadar mükemmel olmadıklarını kavrayarak yalan söyleyip onların tepkilerini ölçmek isteyebilirler. Bazen de sadece oyun olsun diye bunu yapabilirler.

4-5 yaş arası çocuklarsa, insan davranış ve mimik hareketlerini daha iyi gözlemlediği için, yalan söylerken mümkün olduğu kadar dürüstmüş gibi davranır. Fakat, ses tonu ve vücut hareketlerinden kendini ele verirler. Göz kontağı kurmama, sesinde alçalma, devrik cümle kurma gibi…

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılmalı?

Burada en iyi yaklaşım, insanların neden yalan söylememesi gerektiğini neden-sonuç çerçevesinde anlatmaktır. Bu konuşmayı yaptıktan sonra, çocuğun yalan söylememe (dürüstlük) hareketleri ödüllendirilirse, konuşulanların unutulmadığı mesajını alır ve hafızasında yer edinir.

Masal kitaplarını ve eğitici oyuncakları, çocuğun dürüstlüğün önemini kavraması için araç olarak kullanabilirsiniz. Özellikle kitap okumayı ve okunmasını seven bir çocuksa, yalan söylediği zaman hayal dünyasının ne kadar zengin olduğunu, bunu ilerde kitap yazmak için kullanabileceğini söyleyebilirsiniz.

Daha da önemlisi, anne-babanın çocuğun görebileceği ve anlayabileceği durumda dürüst davranışlarda bulunmasıdır. Örneğin, anne, babanın dürüst bir davranışı için övgüde bulunabilir ve ardından aile kurallarından birinin dürüst davranmak olduğunu vurgulayabilir.

Eğer çocuğunuz, koşulsuz sevildiğine inanıyorsa, size yaptığı yanlış hareketleri de gelip objektif bir şekilde anlatabilir. Bu durumda çocuğa yine sözel olarak övgüde bulunabilir ve onu ödüllendirebiliriz. Son olarak, eğer çocuğunuz yalan söyleme konusunda olumlu bir değişim göstermiyorsa, genellikle altından ailevi sorunlar çıkabilir. Bu yüzden aile içi sorunlarınızı çocuğunuza ne kadar yansıttığınızı (bilinçli/bilinçsiz) gözden geçirmekte fayda olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0