BEBEĞİNİZİN 26. HAFTASINDA GÖREBİLECEĞİNİZ DEĞİŞİMLER

Bebeğiniz doğumundan itibaren hızlı bir gelişim sürecine girecektir. 6. aydan itibaren bebeğiniz çeşitli beceriler kazanmaya başlar. Bu beceriler sizin için kolay olsa da bebeğiniz için alışması zor bir süreçtir. 26 haftalık bebek gelişimi nasıl olur gelin bakalım.

BEBEĞİNİZİN 26. HAFTASINDA GÖREBİLECEĞİNİZ DEĞİŞİMLER

26 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Bebekler doğdukları andan itibaren etraflarını dinleyerek ve gözlemleyerek içinde bulundukları ortam hakkında yeni bilgiler edinirler. Bebeğiniz bu bilgileri, yeni beceriler kazanmak için kullanır. Motor becerilerinin gelişimi, dil öğrenimi gibi temel şeylerin yanında dünyayı algılama biçimleri de bu gözlemler sayesinde şekillenir. Bebeğiniz yaptığı gözlemler sayesinde nesneler ve olaylar arasında ilişki kurmayı öğrenir. Bu tarz tecrübeler biz yetişkinler için kolay olsa da dünyayı yeni keşfeden bir bebek için alışması güç bir durumdur.

Bebeğiniz 26 haftalık olduğunda algısını şekillendirecek yeni bir bilgi öğrenmiştir. Bu haftalarda bebeğiniz iki nesne arasındaki mesafeyi anlayabilir. Bu bilgi bebeğinizi oldukça şaşırtabilir çünkü bu bilgiyle birlikte dünya, bebeğinize daha büyük görünmeye başlar. Bebeğinize göre masanın üzerindeki bir oyuncak artık çok uzaktır ve ulaşamayacağını bilir. Siz yan odadayken bebeğinize göre dünyanın öbür ucuna gitmişsiniz gibi gelebilir çünkü bebeğiniz emeklese de emeklemese de size ulaşamayacağını bilir ve bu durum ona çaresiz hissettirebilir. Bebeğinizin bu yeni keşfi sizi son günlerde biraz zorlayabilir. Çocuğunuzun edindiği yeni bilgiye alışması için ona zaman tanımanız gerekebilir. Bebeğinizin tedirginliğini fark ettiğinizde ona yardımcı olarak yeni keşfiyle neler yapabileceğini öğretebilirsiniz.

Bebeğiniz öğrendiği yeni bilgilerle, yeni beceriler kazandıkça huysuzlukları da azalacaktır. Bebeğiniz bu süreçte sizin desteğinize ihtiyaç duyacaktır. Bebeğinizin dünyayı algılayış şekli değiştiğinde kendini oldukça güvensiz hissedecektir. Güvensiz hisseden bebek, sizin yanınızda daha huzurlu olacağından sürekli etrafınızda olmak isteyebilir. Bu durum sizi biraz bunaltsa da sabırlı olmanız gerekebilir. Bebeğiniz bu süreçte, sizinle arasındaki mesafeye alışmaya çalışacaktır. Size sarılması, sürekli sizin yanınızda olmak istemesi de bu yüzdendir. Bebeğinizin mesafelere alışma süreci yaklaşık 4 hafta kadar sürebilir. Çocuğunuzun huysuzlukları bir süre sonra azalsa da ileride edineceği yeni bilgiler tekrar huysuzlanmasına neden olabilir. Bebeğinizi gözlemleyerek yeni beceriler edinip edinmediğine bakabilirsiniz. Sıçrama dönemlerinde bebeğinize vereceğiniz destek, çocuğunuzun bu süreçleri daha kolay atlatmasını sağlayabilir.

BEBEĞİNİZ İLİŞKİLER DÜNYASINI ÖĞRENİYOR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0