23. Aya Geçiş

by Bebek Melekleri

Bebeğinizin her şeyi reddetmesi, her şeye karşı çıkması, “hayır” kelimesini çok sık kullanması bu ay en çok işiteceğiniz kelimelerden biri olabilir. Bütün bunlar 2. Yaşına geçişinin göstergeleridir. 23 Aylık bebek gelişimi hakkında daha fazla bilgi almak için makalemize göz atabilirsiniz.

23. ayda bebeğiniz ne yapıyor olabilir?

Birinci yaş doğum günü kutlamaları genelde aileler için en heyecan verici kutlama olsa da ikinci yaş doğum günü kutlaması bebek açısından daha bilinçli bir şekilde geçmesini sağlar. Genellikle ikinci yaştan başlayarak yapılan doğum günleri artık çocuk için yapılır. Amaç çocuğun eğlenmesi olur. Biliyoruz ki doğum günleri çok özel günlerdir. Çok iyi hazırlanmak ve pek çok kişiyi davet etmek gerekir. Öncelikle doğum gününü nerede, nasıl bir ortamda kutlayacağınıza karar verip sonrasında da doğum günü pastasını, süslemeleri, davetlileri düşünmeye başlar, sizi de mutlu bir heyecan kaplar.

Bebeğiniz bu aylarda stokçuluğa başlar. Her bulduğu nesneyi belirli bir yerlere saklamaktan çok hoşlanır. Çantasının içine bir sürü ıvır zıvır tıkmaya bayılır. Bir şeyleri reddetmek, hayır demek, karşı çıkmak artık onun için adeta bir tarz haline gelmiştir. Evde eşya kayıplarına bu dönemde çok rastlayabilirsiniz. Sakin olun kızacak bir durum yok, sakladığı yerleri çabuk bulacaksınız.

Reddetmek, karşı çıkmak, yetişkinin istediğinin tersini yapmak tam da 23 aylık bebek davranışlarından. Günlük herhangi bir işi yapması evde büyük bir savaş nedeni olabilir. Diş fırçalamak, ayakkabı giymek, duş almak, saç taramak, giyinmek… Neyse ki bunların çoğu bir süre sonra geçecek!

Bebeğinizin dil becerileri artık çokça gelişmiş olmasına rağmen henüz daha çok yol alması gereken öğrenmesi gereken daha birçok kelime var. Bu yüzden dilbilgisi kurallarını doğru kullanamıyor olabilir. Dil de diğer tüm beceriler gibi kullandıkça, merak ettikçe, sorularına cevap aldıkça gelişecektir.

23 Aylık Bebek Gelişimi Özellikleri:

Küçük bir topa vurabilir. Kelimeleri birleştirebilir. Vücudun altı farklı bölümünü isimleriyle tanımlayabilir. Giysisinin bir parçasını giyebilir. Bir resimdeki dört farklı nesneyi isimleriyle tanımlayabilir. Ayrıca, 23 aylık bebeğiniz artık elliden fazla kelime kullanabilir.

Bebeğinizle koordinasyonunu artıracak oyunlar oynayın. Top oyunları bunun için en iyi oyunlardandır. Topu kovanın içerisine atmaya çalışması, evcilik oynarken oyuncak tepsinin içerisinde kahve fincanlarını taşıması gibi oyunlar çok faydalı olacaktır.

SAYILARI VE HARFLERİ ÖĞRETMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin