21. Aya Geçiş

by Bebek Melekleri

Hızla büyüyen bebeğinizin sadece motor ve dil becerileri değil, öz bakım becerileri de gelişiyor. 21 aylık bebek beklenen bazı gelişmeleri gösterebilecektir.

21 aylık bebek ne yapabilir?

İki yaşına yaklaşmakta olan çoğu bebek yaşıtları ile karşılıklı oyunlar oynamaya severek devam eder. Bazı bebekler ise zamanının çoğunu çevresini seyretmek ve gözlemlemekle geçirir. Çünkü bu aylarda cisimlere, kişilere ve olaylara bakmak için harcanan zaman sosyal etkileşimler kadar dikkat çekicidir. Doğuştan girişken bebekler faaliyetlerin ortasına hemen atlarken bazı bebekler harekete geçmeden önce uzun süre gözlem yapmayı tercih edebilir. Bazıları ise kalabalığa hiçbir zaman karışmayıp sadece gözlemlemekle yetinebilir. Elbette sosyal beceriler de diğer beceriler gibi geliştirilebilir.

21 aylık bebeğin motor gelişiminin şu şekilde olması beklenir: 2-6 adet küp şelindeki oyuncaktan kule yapabilir, topa tekme atabilir, elbiselerini çıkarabilir ve bazılarını giyebilir, yardım alarak dişlerini fırçalayabilir.

21 aylık bebeğin dil gelişimi ise şu şekildedir: 1 ila 4 resmi tanımlayıp adlandırabilir, vücudundaki 1ila 6 uzvun ismini söyleyebilir.

Bazı bebekler bu gelişim aşamalarından bazılarına erişemeyebilir. Konu ile ilgili endişeniz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca prematüre bebekler bu aşamalara aynı doğum yaşındaki bebeklere göre daha geç ulaşırlar. Bunun nedeni ise beklenen tarihten önce doğmuş olmalarıdır. Normal zamanında doğmuş bir bebeğe oranla biraz daha geriden gelmiş olan bebeğiniz, ileride farkı kapatacak ve aynı seviyeye gelecektir.

21 Aylık bebeğin sosyal gelişimi

Bebeğinin sosyal gelişimi için onu haftada ortalama bir ya da iki kez yaşıtları ile bir araya getirmeniz yararlı olabilir. Bebeğinizin hem sosyalleşmesi hem de farklı beceriler kazanması için çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Bunun dışında anne-çocuk katılımları olan ya da sadece çocukların katılabileceği oyun gruplarından yararlanabilirsin.

21 aylık bebeğinizin uyku düzeninde de değişikler oluşmaya başlayacaktır. Bebeğiniz 2 yaşına yaklaşırken uyku süresinin biraz kısalması normaldir. Bu aylarda bebeklerin günde 12-13 saat uyumaları beklenir.

21 aylık olan bebeğinizin gece ağlamaları olabilir. Kâbus görüp ağlayarak uyanabilir. Yanına gidip sakinleştirmeniz önemlidir. Böyle anlarda yanında olduğunuzu hissetmesi onu rahatlatacaktır. Sakinleşip uykuya döndükten sonra da yavaşça odadan çıkmanız yeterlidir.

20. AYA GEÇİŞ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin