İLK 20 AYDA GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER

Doğduktan itibaren her gün yeni bir şey öğrenen bebek, dünyayı algılamaya başladıkça hem mutlu olmakta hem de zaman zaman bu dünyadan ürkmektedir. Kendisini güvensiz, yalnız hissettiği zamanlarda huysuzluk yapması normaldir. 20 Aylık bebek gelişimi büyük sıçrayışlar barınıdırır.

İLK 20 AYDA GÖRÜLEN DEĞİŞİKLİKLER

Çocukların büyürken aştığı her sıçrayış çocuğu nasıl etkiler?

Çocukların büyürken aştığı her sıçrayış, yeni bir yöntem öğrenmesin ve bu yöntemi bilgi edinmek için kullanmasına olanak sağlar. Kendine çizdiği yolla zihinsel ve fiziksel anlamda bir yetişkine yaklaşmaya başlayan çocuk, daha işlevsel olur, düşünmesi kapasitesi hızla gelişir.

Bu sıçrayışlar çocuğun gelişmesinde normaldir, olması gerekir fakat beraberinde birtakım huysuzlukları da getirir. Çocuğun annesine ya da ona bakan kişiye sıkı sıkıya sarılıp hiç bırakmak istememesi bu huysuzluklardan bir tanesidir. Bu dönemde çocuk, herkesten ilgi bekler. Bu şaşırtıcı ve aynı zamanda zorlayıcı geçen dönemin sona erme süresi, her çocukta farklıdır. Bazısında birkaç gün sürerken bazısında bir haftadan fazla sürmektedir. Güzel olan yanı, iki haftalık bir zaman diliminden sonra hepsinde bu dönem sona erer.

Bebek her yeni bir sıçrayış geçirdiğinde sinir sisteminde, özellikle de zihinde oluşan bir değişim yaşar. Bu değişim, aynı zamanda fiziksel değişimleri de beraberinde getirir. “Büyük değişim” olarak da adlandırılan bu dönemde çocuk, geçirdiği her değişimle yeni bir bakış açısı kazanır, dünyayı algılama yetisi farklılaşır. Her seferinde girilen yeni algılama süreci, çocuğu zorlayan bir zaman dilimini kapsar. Çocuk sıkıntı yaşayabilir ama yeni beceriler öğrenmesini sağlayan araçlar da ancak bu şekilde ortaya çıkar.

20 Aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Değişiklikler zaman zaman çocukta tedirginliğe de sebep olacaktır. Bu yüzden her zamankinden farklı davranışlar sergileyecektir. Başlarda ebeveynin dikkatini çekmese de bu durum kısa süre sonra gözünden kaçmayacaktır. Mesela çocuk artık beşiğinde asılı duran oyuncağı, raftaki kitabı fark edecek kapasiteye sahip olacaktır. Çevresinde var olan değişik yapılan onun ilgisini çekecektir.

Bu tür zihnin geliştiğini gösteren belirtilerin yanı sıra fiziksel gelişmeler de meydana gelebilir. Mesela çocuk artık kollarının ve bacaklarının farkına varacak, onların nasıl hareket ettiğini merak edecektir. Bu yüzden kendi kendine kollarını ve bacaklarını kontrol etmeyi öğrenmeye çalışacaktır. Dolayısıyla bebeğin zihniyle fiziksel gelişmeleri arasında bağ olduğu görülecektir. Bu nedenle ebeveynlerin çocukların her tür gelişimsel durumlarını takip etmeleri önemlidir.

ÇOCUĞUN HUYSUZLANMAYA BAŞLAMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0