20. Aya Geçiş

Bebeğiniz artık her şeyi merak edip öğrenmek istiyor olabilir. Her gün defalarca “Anne, bu ne?”, “Baba, neden?” gibi sorulara yanıt vermek zorunda olduğunuz bir dönemdesiniz. Bebeğinizin sorularına yanıt vermeyi ihmal etmeyerek onun çevresini tanımasına yardımcı olabilirsiniz.

20. Aya Geçiş

20 aylık bebek ne yapıyor olabilir?

Bebeğinizin dil gelişiminin oldukça hızlandığını, kullandığı kelime sayısının artmasından ve kelimeleri birleştirmesinden anlayabilirsiniz.

Bu aralar en çok duyacağınız şey “Bu ne?” sorusu olabilir. Çocuğunuz öğrenme dürtüsüyle sorular soruyor, hatta cevabı bilse bile bu soruları size yöneltiyor olabilir. Dil becerilerinin gelişmesi için bu sorulara ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Soruların tekrarlanmasının başka bir sebebi ise ilgi çekme ihtiyacı olabilir. Bu durumda ona her zaman cevap vermeniz önemlidir. Geçiştirmemeniz ve duymazlıktan gelmemeniz tavsiye edilir. Zaman zaman sorularına “O ne olabilir?” gibi sorularla cevap verirseniz bebeğinizi düşünmeye yönlendirmiş olursunuz.

Bebeğiniz çizgi çizmeyi, boyama yapmayı çok seviyor olabilir. Boya kalemleriyle, defterlerinin yanında duvarları ve evdeki çeşitli eşyaları resimleriyle doldurmak isteyebilir. Silinebilen boyalar tam da bu dönem işinize yarayacaktır. Bebeğiniz sürekli olarak bir şeylerle meşgul olacağı için ne kadar yıkayıp üzerine temiz kıyafetler giydirseniz de çok kısa bir süre sonra kıyafetlerinin, ellerinin eşyalarınızla birlikte boyandığını görebilirsiniz. Onu bu konuda sakin şekilde yönlendirmeniz faydalı olabilir.

20. ayda bebekler ne tepkileri verebilir?

Bu sıralar bebeğinizde ısırmak, saç çekmek, vurmak gibi bazı saldırgan davranışlar gözlemleyebilirsin. Aslında bu davranışlar yaşının gerektirdiği gelişim özelliklerinden bazılarıdır. Bu hareketlerin sebepleri şunlar olabilir: Bağımsızlığını ilan etme isteği ve aynı zamanda kimlik savaşı içerisinde olması, çevresini istediği kadar kontrol edememesinin getirdiği hayal kırıklığı, henüz empati yeteneğinin yeteri kadar gelişmiş olmaması, dürtülerini kontrol edemiyor ve davranışlarının sonuçlarını ön göremiyor oluşu, sosyal becerilerinde yeteri kadar gelişmiş olmaması, ifade yeteneğinin bir yetişkininki kadar iyi olmaması, sebep ve sonuç ilişkisini keşfetme aşamasında olması.

Bu dönemde birlikte eğlenceli vakitler geçirmeniz sorunları aşmanızda ve bebeğinizin gelişimi konusunda fayda sağlayacaktır.

Nesne devamlılığını geliştirmek için sakla-bul oyunları son derece eğlendirici olabilir. Küçük bir oyuncağı bir elinize saklayıp hangi elinizde olduğunu sorabilirsiniz. Bebeğiniz bu küçük oyundan keyif alacaktır. Boyamayı seven bebeğinizi parmak boyaları ile tanıştırabilirsiniz. Parmak boyalarını, masasında ya da mama sandalyesinde deneyebilirsiniz. Birlikte zaman geçirmeye özen göstermeniz her açıdan bebeğiniz için faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0