19 Haftalık Bebeklerde Beklenen Değişiklikler

by Bebek Melekleri

Yenidoğan bebeğin çevreyi algılama şekli, biz yetişkinlerden farklıdır. Bebekler deneyim kazandıkça algıları da yetişkinlerinkine benzemeye başlar. 19 haftalık bir bebek öğrendiği yeni kavramlarla dünyayı farklı algılamaya başlar. 19 haftalık bebek gelişimi nasıl olur gelin bakalım.

19 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Bebekler dünyaya ilk geldiklerinde zihinleri neredeyse bomboştur. Gördükleri ve duydukları çoğu ses onlara yabancıdır. Bebekler ilk haftalarını bu yeni görüntü ve sesleri tanımaya çalışarak geçirirler. Bu tanıma süreci uzun zaman boyunca devam eder çünkü bebeğiniz çevresini ve nesneleri tanıdıkça yeni kavramlar da öğrenmeye başlar. Bebeklerin öğrendikleri bu kavramlar, onların dünyayı algılama biçimlerini şekillendirir. Sürekli yeni şeyler öğrenen çocuk, bir yandan da kendini bunlara alıştırmaya çalışacaktır.

19 haftalık bir bebeğin dünyayı kavrayış şekli giderek yetişkinlere benzemeye başlamıştır. Daha önce yaşananları anlık olarak anlayan bebek artık bunları “olay” olarak algılamaya başlar. Daha önce ona uzatılan cisimleri kavrayabilmesi için büyük bir dikkat harcayan bebeğiniz, artık kol ve bacaklarının kontörlünü yavaş yavaş sağladığından nesneleri eline alıp dokunarak, ağzına götürerek tanımaya başlayabilir. Çocuğunuzun bunu başarabilmesi için sinir sisteminin, koordinasyonu öğrenmesi gerekir. Bebeğiniz henüz konuşamasa da değişik sesler çıkararak ilk denemelerini yapabilir. Genelde tek harflerden oluşan sesler çıkararak başlayan bu alıştırmalar, zamanla iki harfin birleşmesiyle ilerler. Fakat bunun için çocuğunuzun daha vakti vardır. Bu haftalarda çocuğunuz, görmediği nesnelerin de varlığını devam ettirdiğini öğrenir. Bununla birlikte bebekler dünyanın işleyişini öğrenmeye başlarlar.

Çocuğunuz dünyayı algılamaya çalışırken duyusal becerilerini etkiler. Duyularıyla keşfettiği dünyadan aldığı yeni bilgileri sindirmek, onları anlamlandırmak çocuğunuzun biraz zamanını alabilir ve bu süreçte huysuzluklar yapabilir.

SIÇRAYIŞTAN SONRA BEBEĞİNİZDE GÖREBİLECEĞİNİZ DEĞİŞİMLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

19-haftalik-bebel-gelisimi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin