BEBEĞİNİZİN 19. HAFTADA YAPABİLECEĞİ HUYSUZLUKLAR

Bebekler doğdukları haftadan itibaren, içinde bulundukları dünya hakkında sürekli yeni şeyler öğrenirler. Bebeğin öğrendiklerini sindirmesi ve bunları anlamlandırması zaman alır. Alışma sürecinde bebeğiniz çeşitli huysuzluklar yapabilir. 19 Haftalık Bebeklerde Huysuzluk Neden Olur gelin bakalım.

BEBEĞİNİZİN 19. HAFTADA YAPABİLECEĞİ HUYSUZLUKLAR

19 Haftalık Bebeklerde Huysuzluk Neden Olur?

Yenidoğan bebekler, bulundukları ortama yabancı oldukları için dünyayı biz yetişkinler gibi algılamazlar. Çoğu şeyi yeni tanıyan ve öğrenen bebekler bilgilerini biriktirerek yetişkinlere benzer algılarını oluşturmaya başlarlar. Bunun için sürekli gözlem ve keşif hâlindedirler. Nesneleri tanımanın dışında dünyanın işleyişini de çözmeye çalışırlar.

Bebekler için bu kadar karmaşık şeyleri çözmeye çalışmak bazen zor olabilir. Özellikle de göremedikleri nesnelerin nereye gittiğini, konuşmaları ve çıkan sesleri anlamlandırmaya çalışırlar. Bebekler bu bilgilere sahip olarak doğmadıkları için gözlem yaparak öğrenirler. 19 haftalık bir bebek göremediği cisimlerin varlığını devam ettirdiğini yeni yeni kavramaya başlamıştır. Bu yaştaki bir çocuk için böyle bir bilgiyi sindirmek zor olabilir çünkü dünyanın işleyişine dair çoğu bilgi, zihinlerinde hâlâ eksiktir. Çocuklar, bu bilgilerin baskısıyla ve annelerini kaybetmenin korkusuyla bu haftalarda annelerine fazla bağımlılık gösterebilirler. Çocuğunuzun ağlamayı kesmesi için onun yanında olmanız yeterli olmayabilir. Kucağınıza alsanız dahi huysuzluk yapabilir. Çocuğunuzun amacı onunla ilgilenmenizdir. Bebeğiniz sizden, kendisiyle oynamanızı bekleyecektir. Çünkü bu haftalarda bebeklerin hareketleri kısıtlıdır ve oyalanacak fazla alanları yoktur. Bunun için de bebeğiniz size ihtiyaç duyar.

Çocuğunuzun bu döneminde sabrınız biraz zorlanabilir fakat sakinliğinizi korumanız çocuğunuzla olan iletişimin sağlıklı ilerleyebilmesi için önemlidir.

19 HAFTALIK BEBEKLERDE BEKLENEN DEĞİŞİKLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0